Archipelag Malajski
Archipelag Malajski to największy archipelag na świecie, składający się z około 20 tysięcy wysp. Znajduje się między Azją Południowo-Wschodnią a Australią, oddzielony od Azji Morzem Południowochińskim oraz cieśniną Malakka, a od Australii morzami Timor i Arafura. Rozdziela Ocean Spokojny od Oceanu Indyjskiego.
Główne Wyspy
W skład archipelagu wchodzą:
- Wielkie Wyspy Sundajskie: Borneo, Sumatra, Celebes, Jawa
- Małe Wyspy Sundajskie: Timor, Flores, Sumbawa, Sumba
- Moluki: Halmahera, Seram, Buru
- Filipiny: Luzon, Mindanao, Samar, Negros
Geografia i Geologia
Na wyspach znajdują się liczne łańcuchy górskie, zbudowane ze skał osadowych i wulkanicznych, które powstały w wyniku orogenezy alpejskiej. Region ten jest znany z aktywności sejsmicznej, w tym częstych trzęsień ziemi oraz występowania wygasłych i czynnych wulkanów. W archipelagu występują bogactwa mineralne, takie jak:
- ropa naftowa
- rudy cyny, manganu i żelaza
- boksyty
- węgiel kamienny
- siarka
Klimat i Roślinność
Archipelag charakteryzuje się klimatem równikowym, wybitnie wilgotnym, co sprzyja rozwojowi bogatej roślinności tropikalnej, w tym dżungli, sawann oraz namorzyn.
Państwa Archipelagu
Archipelag Malajski obejmuje terytoria takich krajów jak:
- Indonezja
- Malezja
- Filipiny
- Singapur
- Brunei
- Timor Wschodni
- Papua-Nowa Gwinea
Historia i Powierzchnia
W przeszłości archipelag był nazywany „Indiami Wschodnimi”, zwłaszcza w okresie kolonialnym, od XVI wieku. Jego powierzchnia wynosi około 1,7 miliona km², a liczba ludności w 2006 roku oszacowano na 380 milionów.