Archipelag Bismarcka
Archipelag Bismarcka to grupa wysp znajdujących się w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji, na północny wschód od Nowej Gwinei. Geograficznie oddzielają je Morze Bismarcka i Morze Salomona, a administracyjnie są częścią Papui-Nowej Gwinei.
Geografia
Powierzchnia archipelagu wynosi 49,2 tys. km². Największym miastem jest Rabaul, położone na Nowej Brytanii. Wyspy zamieszkuje głównie ludność melanezyjska, a także mniejsze grupy Polinezyjczyków i Papuasów, zajmujących się rolnictwem i rybołówstwem. Do największych wysp należą:
- Nowa Brytania
- Nowa Irlandia
- Wyspy Admiralicji
- Nowy Hanower
- Duke of York Islands
Większe wyspy mają pochodzenie kontynentalne, mniejsze zaś są wulkaniczne lub koralowe.
Demografia
Archipelag Bismarcka dzieli się na cztery prowincje: Nowa Brytania Wschodnia, Manus, Nowa Irlandia oraz Nowa Brytania Zachodnia. Zgodnie z danymi z 2011 roku, łączna liczba mieszkańców wynosiła 847 185, w porównaniu do około 216 tysięcy w 1966 roku.
Historia
W latach 1884–1919 archipelag był kolonią niemiecką w ramach protektoratu Nowej Gwinei Niemieckiej, co związane jest z jego nazwą, pochodzącą od kanclerza Ottona von Bismarcka. W 1920 roku przeszedł pod administrację australijską. Podczas II wojny światowej był okupowany przez Japonię. Po wojnie stał się częścią terytorium powierniczego Nowej Gwinei Australijskiej, a od 1975 roku należy do niepodległej Papui-Nowej Gwinei.
Awifauna
Obszar archipelagu, w tym Nowa Brytania, Nowa Irlandia i Wyspy Admiralicji, uznawany jest za Endemic Bird Areas. Występują tu m.in.:
- kurtaczek wspaniały (Pitta superba) – gatunek zagrożony
- pszczołojad ciemny (Henicopernis infuscatus) – gatunek narażony
- gołąb żółtonogi (Columba pallidiceps)
- cudolotka białogardła (Henicophaps foersteri)
- płomykówka złotawa (Tyto aurantia)
- sowica cynamonowa (Ninox odiosa)
- zimorodek atolowy (Ceyx websteri)
- kakadu niebieskooka (Cacatua ophthalmica)
- wachlarzówka czerwonawa (Rhipidura semirubra)
W archipelagu znaleźć można także gatunki bliskie zagrożeniu, takie jak ogonówka biało-czarna (Reinwardtoena browni) oraz muszkatela srokata (Ducula spilorrhoa).