Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach

Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach

Archikatedra Chrystusa Króla to rzymskokatolicki kościół w Katowicach, zbudowany w latach 1927–1955 w stylu klasycyzującym, według projektu architektów Zygmunta Gawlika i Franciszka Mączyńskiego. Jest to jedna z największych katedr w Polsce, z kubaturą wynoszącą około 120 tys. m³. Świątynia pełni funkcję centrum duchowego archidiecezji katowickiej oraz katedry parafialnej.

Reklama

Historia

Po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku, rozpoczęto prace nad budową katedry w związku z powołaniem diecezji katowickiej w 1925 roku. W 1924 roku ogłoszono konkurs architektoniczny, z którego wybrano projekt Gawlika. Budowa rozpoczęła się 5 czerwca 1927 roku, jednak projekt ulegał modyfikacjom. W czasie II wojny światowej prace zostały wstrzymane, a kontynuowane były dopiero po wojnie, formalnie w 1947 roku. Ostatecznie katedra została konsekrowana 30 października 1955 roku.

Architektura

Archikatedra ma wysokość 64 m, długość 101 m i szerokość 50 m. Cechuje się klasycyzującym stylem z elementami art déco. Portyk świątyni zdobią kolumny korynckie, a wnętrza utrzymane są w stylu art déco. Centralną część budynku wieńczy kopuła na niskim tamburze. Wnętrze charakteryzuje się bogatym wyposażeniem, w tym witrażami oraz rzeźbami.

Reklama

Organy i dzwony

  • Archikatedra posiada dwa organy: 43-głosowe na chórze oraz 17-głosowe w prezbiterium.
  • W świątyni znajdują się 5 dzwonów, które są uruchamiane podczas ważnych uroczystości.

Działalność i otoczenie

Archikatedra jest centrum życia religijnego archidiecezji katowickiej. Co roku wręczana jest tutaj nagroda Lux ex Silesia, a także odbywają się koncerty. W podziemiach działa Panteon Górnośląski, prezentujący zasłużonych mieszkańców regionu.

Katedra znajduje się przy ul. Plebiscytowej 49 w Katowicach, w kompleksie urbanistycznym z gmachem kurii metropolitalnej. Obok katedry stoi pomnik Jana Pawła II, a cały teren nazywa się placem Katedralnym.

Filatelistyka

Poczta Polska wyemitowała znaczek przedstawiający archikatedrę w 2003 roku z okazji XIX Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej.

Reklama
Reklama