Apertura numeryczna
Apertura numeryczna (NA) to wielkość fizyczna, która określa maksymalny kąt, pod jakim światło może być wprowadzane do światłowodu lub przyrządów optycznych, takich jak soczewki i obiektywy mikroskopów. Oznacza to, że światło wprowadzone pod tym kątem nie ucieka z włókna, co jest warunkiem całkowitego wewnętrznego odbicia.
Przyrządy optyczne
Dla przyrządów optycznych, apertura numeryczna definiowana jest wzorem:
- – współczynnik załamania ośrodka,
- – połowa maksymalnego kąta, pod jakim światło może padać.
W kontekście mikroskopów, większa apertura numeryczna pozwala na uzyskanie wyższej rozdzielczości. W tym celu stosuje się ciecz imersyjną o wysokim współczynniku załamania.
Światłowody
W światłowodach wielomodowych światło propagowane jest tylko wtedy, gdy zostanie wprowadzone pod odpowiednim kątem, nieprzekraczającym kąta akceptacji . Dla światłowodu o skokowym profilu współczynnika załamania, kąt akceptacji można wyrazić wzorem:
- – współczynnik załamania w rdzeniu,
- – współczynnik załamania w płaszczu,
- – współczynnik załamania medium, w którym wprowadza się światło.
Prawa Snelliusa oraz trygonometria pozwalają na określenie kątów granicznych dla całkowitego wewnętrznego odbicia, co prowadzi do wzoru na aperturę numeryczną:
Zakładając powietrze jako ośrodek z , uproszczona definicja apertury numerycznej to:
Przykładowe wartości apertury numerycznej i kąta akceptacji
Większa apertura numeryczna oznacza większą efektywność wprowadzania światła do światłowodu, co zwiększa jego funkcjonalność jako światłowodu wielomodowego.
Przypisy
Kategoria: Technika światłowodowa
Kategoria: Transmisja danych