Antoni van Obberghen
Antoni van Obberghen (1543-1611) był niderlandzkim architektem, który odegrał kluczową rolę w rozwoju manieryzmu oraz w architekturze obronnej w Gdańsku. Jego prace przyczyniły się do gdańskiego renesansu, a jego wpływ jest dostrzegalny do dziś.
Kariera zawodowa
W 1586 roku van Obberghen osiedlił się w Gdańsku, wcześniej zdobywając doświadczenie przy budowie obwarowań w Antwerpii. W 1575 roku przeniósł się do Danii, gdzie w 1577 roku został nadwornym budowniczym. Jego zadaniem była przebudowa zamku Kronborg w Helsingør. W Gdańsku pełnił szereg ważnych funkcji:
- Od 1592 roku był miejskim budowniczym do spraw obronnych.
- Od 1594 roku pełnił funkcję pierwszego budowniczego miasta.
- Prowadził przebudowę Ratusza Staromiejskiego w Toruniu w latach 1602-1605.
Dziedzictwo
Antoni van Obberghen jest również patronem dzwonu b3 carillonu Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. W okresie Wolnego Miasta Gdańska, jego imieniem nazwano ulicę Obberghena, która obecnie nosi nazwę ulicy majora Hubala w Gdańsku-Strzyży.
Przypisy i bibliografia
Van Obberghen jest wspomniany w literaturze dotyczącej architektury i historii Gdańska. Warto zapoznać się z następującymi pozycjami:
- M. Bogucka, Żyć w dawnym Gdańsku. Wiek XVI – XVII., Warszawa 1997.
- Andrzej Januszajtis i Zbigniew Jujka, Z uśmiechem przez Gdańsk, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1968.
Podsumowanie
Antoni van Obberghen był znaczącą postacią epoki, której prace na trwałe wpisały się w historię Gdańska i architekturę obronną. Jego talent i osiągnięcia są doceniane i badane do dzisiaj.