Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Antoni Oppeln-Bronikowski

Antoni Bronikowski

Antoni Bronikowski, ur. 29 października 1817 w Golejewku, zm. 7 kwietnia 1884 w Ostrowie, był polskim pedagogiem, poetą i tłumaczem literatury antycznej. Jego działalność obejmowała m.in. nauczanie oraz przekłady dzieł klasycznych.

Reklama

Życiorys

Bronikowski był synem Wiktora i Aleksandry z hr. Garczyńskich. Ukończył gimnazjum w Lesznie w 1837 roku, a następnie studia na Uniwersytecie im. Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu, uzyskując tytuł doktora filozofii w 1842 roku. W latach 1842–1846 pracował w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, jednak stracił posadę z powodu odmowy poddania uczniów kontroli mieszkań.

W 1851 roku objął stanowisko nauczyciela w Królewskim Katolickim Gimnazjum w Ostrowie, a w 1868 roku otrzymał tytuł profesorski. Szykanowany przez pruskie władze, przeszedł na emeryturę w 1883 roku. Zmarł w 1884 roku, a jego śmierć została odnotowana w wielu gazetach, m.in. „Tygodniku Ilustrowanym” i „Kurierze Poznańskim”. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Ostrowie.

Reklama

Działalność literacka

Jako student publikował w „Przyjacielu Ludu” oraz „Tygodniku Literackim”. Był autorem kilku zbiorów poetyckich, w tym:

  • „Kwiatek Wielkopolski” (1838)
  • „Moje marzenia” (1840)
  • „Mnemonion” (1853)

Bronikowski przetłumaczył na język polski wiele dzieł literatury klasycznej, w tym:

  • „Odyseja” Homera
  • „Historia wojny peloponeskiej” Tukidydesa
  • Dwa tomy dzieł Platona
  • „Ekonomikon” i „Hippikę” Ksenofonta

Choć jego przekłady często krytykowano za ociężałość stylu i zbytnią hellenizację, Bronikowski argumentował, że starał się zachować oryginalne właściwości tekstów. Jego prace były bronione przez wybitnych literatów, takich jak Karol Libelt i Józef Ignacy Kraszewski.

Życie osobiste

Bronikowski był żonaty z Albertyną ze Święcickich i miał dwóch synów, Stanisława i Kazimierza. W Ostrowie upamiętniono go, nadając jednej z ulic jego imię.

Reklama
Reklama