„`html
Antoni Mężydło – Krótkie Zarysy Życia i Działalności
Antoni Mężydło (ur. 23 sierpnia 1954 w Lubawie) to polski polityk i elektronik, który pełnił funkcję posła na Sejm w pięciu kadencjach oraz senatora X kadencji.
Wykształcenie i kariera zawodowa
Antoni Mężydło jest synem Stanisława i Henryki Mężydłów. Ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Gdańskiej w 1978 roku oraz uzyskał absolutorium z zakresu fizyki na Uniwersytecie Gdańskim w 1980. W 2000 roku ukończył studia podyplomowe z finansów przedsiębiorstw w Warszawie.
W swojej karierze zawodowej pracował jako:
- wydawca i poligraf
- konstruktor w Zakładach Radiowych i Telewizyjnych „ZARAT” w Toruniu
- elektronik na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika
- kierownik dystrybucji w Wydawnictwie Editions Spotkania
- kierownik Wydziału Wydawnictw i Poligrafii w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Działalność opozycyjna
Mężydło był aktywnym działaczem opozycyjnym od czasów studenckich. Był współpracownikiem KSS „KOR” oraz organizatorem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W 1984 roku został porwany i torturowany przez funkcjonariuszy SB.
Działalność polityczna
W 2001 roku Mężydło został posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W kolejnych wyborach, w 2005 i 2007 roku, również uzyskiwał mandat poselski. Po rezygnacji z PiS, w 2007 roku kandydował z list Platformy Obywatelskiej, zdobywając największą liczbę głosów w swoim okręgu. Udało mu się również uzyskać reelekcję w 2011 i 2015 roku. W 2019 roku został senatorem X kadencji.
Odznaczenia
Antoni Mężydło otrzymał kilka odznaczeń, w tym:
- Srebrny Krzyż Zasługi (2001)
- Krzyż Wolności i Solidarności (2016)
- Odznaka honorowa „Działacza opozycji antykomunistycznej” (2016)
Podsumowanie
Mężydło odegrał istotną rolę w polskiej polityce oraz działalności opozycyjnej w okresie PRL. Jego wieloletnia kariera w Sejmie i Senacie oraz odznaczenia potwierdzają jego wkład w budowanie demokratycznych struktur w Polsce.
„`