„`html
Antoni Władysław Jakubski
Antoni Władysław Jakubski (ur. 28 marca 1885 we Lwowie, zm. 20 maja 1962 w Londynie) był podpułkownikiem dyplomowanym piechoty Wojska Polskiego, działaczem niepodległościowym, zoologiem oraz profesorem Uniwersytetu w Poznaniu.
Życiorys
Jakubski urodził się w rodzinie urzędniczej. Studiował zoologię na Uniwersytecie Lwowskim pod kierunkiem prof. Józefa Nusbaum-Hilarowicza. W latach 1909–1910 odbył wyprawę do Afryki Wschodniej, gdzie jako pierwszy Polak zdobył Kilimandżaro.
W 1906 roku wstąpił do Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, a w kolejnych latach do Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego. Podczas I wojny światowej służył w Legionach Polskich, awansując na stopień porucznika. W 1917 roku habilitował się na Uniwersytecie Lwowskim.
Po wojnie, w listopadzie 1918 roku, brał udział w walkach o Lwów jako II szef sztabu Naczelnej Komendy Obrony Lwowa. W 1920 roku pełnił funkcję szefa sztabu 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej oraz kwatermistrza 5 Armii. W 1921 roku przeszedł do rezerwy, a w 1934 roku był w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu.
Jakubski był profesorem na Uniwersytecie w Poznaniu i jednym z organizatorów polskich morskich badań biologicznych. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany i trafił do obozów, w tym KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer 3385. Po wojnie osiedlił się w Londynie, pracując m.in. w British Museum.
Ordery i odznaczenia
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 2529
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Niepodległości
- Krzyż Walecznych (czterokrotnie)
- Złoty Krzyż Zasługi
- Krzyż Pamiątkowy 6 Pułku Piechoty Legionów Polskich
- Pierścień Oficerski 6 pp LP
- Komandor Orderu Świętego Sawy (Jugosławia)
- Krzyż Zasługi Wojskowej 3 klasy
- Krzyż Żelazny II klasy (Niemcy)
Prace
Jakubski zajmował się zoogeografią i anatomią porównawczą. Jego publikacje to m.in.:
- W krainach słońca (1914) – relacja z podróży do Afryki
- Czerwiec polski (1934) – monografia czerwca polskiego
- Bibliografia fauny polskiej do roku 1880 (1928, z M. Dyrdowską)
„`