Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Antoni Albrecht Wilhelm Radziwiłł

Chcę dodać własny artykuł

Antoni Albrecht Wilhelm Radziwiłł

Antoni Albrecht Wilhelm Rafał Mikołaj książę Radziwiłł herbu Trąby (30 października 1885 – 18 grudnia 1935) był 16. ordynatem nieświeskim i 14. ordynatem kleckim. Urodził się w Berlinie jako syn Jerzego Fryderyka i Marii Róży z Branickich. Był żonaty z Dorotą Parker Deacon, jednak małżeństwo to zostało unieważnione w 1922 roku. Miał córkę, Elżbietę Marię Radziwiłłównę (1917-2021).

Działalność i osiągnięcia

Radziwiłł ukończył Korpus Paziów w Sankt Petersburgu w 1906 roku. W czasie I wojny światowej aktywnie wspierał polskie oddziały formujące się pod rosyjskim dowództwem, mając nadzieję na uzyskanie autonomii dla Królestwa Polskiego. W 1917 roku wspierał I Korpus Polski, a w swoim zamku w Nieświeżu prowadził szpital dla polskich żołnierzy.

W 1919 roku wstąpił do 12 Pułku Ułanów Podolskich, gdzie mimo paraliżu służył w taborach, a następnie przeszedł do rezerwy jako podporucznik. Był znany z działalności charytatywnej, wspierając finansowo szkoły, studentów oraz fundując kościoły i kaplice.

Pomimo strat majątkowych po traktacie ryskim w 1921 roku, ofiarował dwadzieścia folwarków na cele osadnictwa dla osób wywłaszczonych przez bolszewików. W 1922 roku posiadał majątki o powierzchni 80 000 ha i finansował wileńskie pismo Słowo, które publikowało artykuły o historii Nieświeża.

W 1926 roku gościł w Nieświeżu Józefa Piłsudskiego oraz czołowych polityków konserwatywnych, co wywołało duże zainteresowanie w ówczesnym życiu politycznym. Był wiceprezesem Związku Obrońców Kresów Wschodnich oraz członkiem Wileńskiego Towarzystwa Dobroczynności.

Odznaczenia i ostatnie lata

Antoni Radziwiłł był kawalerem honoru zakonu św. Jana z Jerozolimy oraz zakonu św. Łazarza z Jerozolimy. W 1931 roku odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta oraz papieskim krzyżem komandorskim z gwiazdą Orderu Grobu Świętego. Zmarł w Warszawie 18 grudnia 1935 roku, a jego ostatnim życzeniem było, aby został pochowany na zamku w Nieświeżu. Po jego śmierci, ordynatem nieświeskim i kleckim został jego brat Leon Władysław Radziwiłł.

Literatura

  • Władysław Roszkowski, Radziwiłł Antoni Albrecht Wilhelm (1885–1935), Polski Słownik Biograficzny, Kraków 1987, T. XXX. z. 1, s. 134–135.