Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Andżelika Borys

Andżelika Borys – Działaczka Polonijna na Białorusi

Andżelika Borys, urodzona 18 października 1973 roku w Grodnie, to polska nauczycielka i aktywistka działająca na rzecz mniejszości polskiej na Białorusi. W latach 2005–2010 oraz od 2016 roku pełniła funkcję przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi (ZPB).

Reklama

Życiorys

Andżelika Borys pochodzi z polskiej rodziny. Po ukończeniu szkoły średniej w Podlipkach studiowała na Uniwersytecie w Białymstoku, gdzie uzyskała dyplom z pedagogiki i psychologii. Po powrocie na Białoruś nauczała języka polskiego w polskich szkołach w Grodnie i Odelsku.

W 1995 roku dołączyła do ZPB, a trzy lata później została przewodniczącą wydziału edukacji. W marcu 2005 roku, podczas szóstego zjazdu ZPB, została wybrana na przewodniczącą, co zaskoczyło białoruskie władze. Po unieważnieniu zjazdu przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ZPB podzielił się na dwie frakcje. W 2009 roku ponownie wybrano ją na przewodniczącą przez frakcję antyrządową. W 2010 roku ogłosiła rezygnację z tej funkcji, a w 2016 roku została ponownie wybrana.

Reklama

Jej działalność była wielokrotnie poddawana represjom przez białoruski wymiar sprawiedliwości. Borys była przesłuchiwana przez KGB i milicję, a także wielokrotnie karana grzywnami oraz aresztami. W marcu 2021 roku została aresztowana i oskarżona o podżeganie do nienawiści. Po kilku miesiącach, 25 marca 2022 roku, została zwolniona z więzienia, a w kwietniu 2023 roku zarzuty wobec niej zostały wycofane.

Reklama

Wyróżnienia i Nagrody

  • Tytuł „Kobieta Roku” miesięcznika „Twój Styl” (2006).
  • Nagroda „Fidelis Poloniae” (2006) za obronę wolności słowa.
  • Członek honorowy Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Horyzonty” (2009).
  • Dyplom ministra spraw zagranicznych (2011) za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie.
  • Nagroda „Polonicus” (2014) w kategorii organizacji życia polonijnego w Europie Wschodniej.
  • Honorowe obywatelstwo gminy Kadzidło (2022).
  • Honorowe obywatelstwo Poznania (2023) za działalność na rzecz demokracji i praw człowieka.

Linki Zewnętrzne

Reklama