Andrzej Pilipiuk
Andrzej Pilipiuk (ur. 20 marca 1974 w Warszawie) to polski pisarz fantastyczny i publicysta, laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla w 2002 roku. Z wykształcenia jest archeologiem.
Twórczość
Pilipiuk jest najbardziej znany z cyklu opowiadań o Jakubie Wędrowyczu, bimbrowniku i egzorcście, którego przygody rozpoczęły się od opowiadania Hiena w 1996 roku. Pisarz stworzył także inne cykle, w tym o kuzynkach Kruszewskich oraz Michale Sędziwoju, alchemiku, łącząc elementy historyczne z nowoczesną nauką.
W jego twórczości pojawiają się także postacie z innych cykli, a jego prace adaptowano w formie gier i seriali, jak Zatruty czwartek.
Życie prywatne
Pilipiuk ma mieszane pochodzenie, a jego przodkowie obejmowali Kozaków. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Warszawie oraz studiował archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 2003 roku ożenił się z Katarzyną Motyką, mają dwoje dzieci. Interesuje się numizmatyką i zbieraniem meteorytów.
Poglądy
Pisze krytycznie o współczesnym życiu politycznym i gospodarczym w Polsce, wskazując na problemy z etatyzmem i poziomem elit. Krytykuje również polski system edukacji, który uważa za hamujący rozwój jednostki.
Kariera polityczna
Pilipiuk brał udział w wyborach parlamentarnych w 2005 roku oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, jednak nie uzyskał mandatu.
Nagrody
Otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Kuzynki oraz był wielokrotnie nominowany do innych wyróżnień, w tym Nautilusa. W 2009 roku uhonorowano go medalem 300 lat Krzyża św. Jerzego, który zwrócił w 2022 roku.
Wybrane publikacje
- Kroniki Jakuba Wędrowycza, 2001
- Kuzynki, 2003
- Norweski dziennik, 2005
- Wampir z M-3, 2011
- Operacja Dzień Wskrzeszenia, 2006
Filmowe adaptacje
Adaptacją jego twórczości jest krótkometrażowy film Poddasze, który powstał na podstawie opowiadania zawartego w zbiorze Rzeźnik drzew.