Andrzej Micewski
Andrzej Micewski (1926-2004) był polskim historykiem, działaczem katolickim i publicystą, pełniącym funkcję posła na Sejm II kadencji.
Życiorys
Micewski był żołnierzem Armii Krajowej podczas II wojny światowej. W 1949 roku ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 50. zaangażował się w działalność Caritasu oraz Stowarzyszenia „Pax”, z którego odszedł w 1956 roku. Współtworzył miesięcznik „Więź” oraz Klub Inteligencji Katolickiej.
W 1980 roku, w czasie wydarzeń sierpniowych, podpisał apel 64 intelektualistów do władz komunistycznych o dialog ze strajkującymi. W 1981 roku został wyznaczony na redaktora naczelnego pisma „Solidarności” Rolników Indywidualnych, które jednak nie powstało. W okresie stanu wojennego był doradcą prymasa Józefa Glempa i członkiem Prymasowskiej Rady Społecznej. Micewski opublikował wiele książek, głównie dotyczących II Rzeczypospolitej oraz biografię kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W 1993 roku został wybrany na posła z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, jednak później odszedł z klubu parlamentarnego, pozostając posłem niezrzeszonym. W 2006 roku ujawniono, że Micewski współpracował z Służbą Bezpieczeństwa pod pseudonimami „Michalski” i „Historyk” przez dziesięć lat.
Odznaczenia i wyróżnienia
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1955)
- Złoty Krzyż Zasługi (1954)
- Nagroda im. Bolesława Prusa (1994)
- Nagroda Publicystyczna im. Juliusza Mieroszewskiego (1998)
Podsumowanie
Andrzej Micewski był znaczącą postacią w polskim życiu społecznym i politycznym, łącząc działalność historyka z aktywnością w organizacjach katolickich i opozycyjnych. Jego prace i zaangażowanie miały wpływ na kształtowanie dyskursu publicznego w Polsce w trudnych czasach PRL-u.