Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Andrzej Łaskarz

Chcę dodać własny artykuł

Andrzej Łaskarz (Łaskarzyc, Laskary)

Andrzej Łaskarz (ur. 1362, zm. 1426) był biskupem poznańskim, dyplomatą oraz doktoratem praw. W trakcie swojej kariery pełnił wiele ważnych funkcji kościelnych i państwowych, uczestnicząc w istotnych wydarzeniach historycznych, takich jak sobory i negocjacje z Zakonem Krzyżackim.

Życiorys

Urodził się w rodzinie szlacheckiej, jego ojcem był kasztelan koniński, a matka miała prawdopodobnie powiązania z biskupem Piotrem Wyszem. Nauki rozpoczął w Brodnicy, a następnie studiował na Uniwersytecie Karola w Pradze, zdobywając tytuł bakałarza i doktora w Padwie.

W 1392 roku został prepozytem włocławskim, a jego kariera dyplomatyczna rozpoczęła się od poselstwa do wielkiego mistrza krzyżackiego. W 1397 roku objął stanowisko kanclerza królowej Jadwigi, a dwa lata później odmówił wyboru na biskupa. W 1405 roku był kanonikiem płockim oraz kapelanem króla Niemiec.

W jego karierze duchownej istotnym momentem było objęcie w 1414 roku stanowiska biskupa poznańskiego. W tym czasie był również aktywnym uczestnikiem obrad soboru w Konstancji, gdzie opowiadał się za reformą Kościoła i brał udział w negocjacjach dotyczących sporów z Krzyżakami.

W 1424 roku, podczas pobytu w Rzymie, złożył rezygnację z urzędu biskupa, która nie została przyjęta. Wspólnie z bratankiem Janem z Lichenia był fundatorem nowego kościoła w Gosławicach. Jako zarządca diecezji wprowadził szereg reform, które poprawiły organizację pracy duszpasterskiej oraz wsparły edukację kanoników.

Łaskarz zmarł 24 sierpnia 1426 roku w zamku w Gosławicach, a jego ciało spoczęło w poznańskiej katedrze.

Upamiętnienie

W XV wieku Marcin ze Słupcy napisał łacińskie epitafium na cześć Andrzeja Łaskarza. W Poznaniu jedna z ulic nosi jego imię, a w 2014 roku przy kościele w Gosławicach postawiono tablicę informacyjną poświęconą jego osobie.

Bibliografia

  • Jan Władysław Woś, Andreas Laskarz und seine Einführungsrede für die Schameitengesandtschaft, Pisa 1972.