Andrzej Bartnicki
Andrzej Bartnicki (25 czerwca 1933 – 16 marca 2004) był polskim profesorem historii i działaczem komunistycznym, który odegrał znaczącą rolę w polskiej nauce oraz edukacji. Współzałożył i był pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku.
Życiorys
Studia historyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim w 1957 roku. Po studiach pracował w Instytucie Historycznym UW, gdzie uzyskał doktorat w 1966 roku oraz habilitację w 1973 roku. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w 1981 roku.
Specjalizował się w historii kolonializmu europejskiego, historii Afryki, a zwłaszcza Etiopii, oraz w historii dyplomacji, koncentrując się na polityce zagranicznej Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W 1976 roku współtworzył Ośrodek Studiów Amerykańskich UW i był jego dyrektorem do 1979 roku. W tym samym roku zainicjował wydanie czasopisma „American Studies”.
Od 1954 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, pełniąc w niej różne funkcje, w tym I sekretarza POP w Instytucie Historii UW.
W 1994 roku zorganizował Wyższą Szkołę Humanistyczną w Pułtusku, gdzie był rektorem aż do swojej śmierci. Uczelnia uzyskała prawo nadawania stopni doktora w dziedzinie historii i nauki o polityce. W 1997 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Pułtuska.
Pochowany jest na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Uczniowie
W gronie jego uczniów znaleźli się m.in.:
- Henryk Bułhak
- Zbigniew Kwiecień
- Michał Leśniewski
- Krzysztof Michałek
- Lidia Milka-Wieczorkiewicz
- Joanna Modrzejewska-Leśniewska
- Lidia Mularska-Andziak
- Halina Parafianowicz
- Mikołaj Szczepkowski
- Andrzej Szcześniak
- Bogusław Winid
Wybrane publikacje
Bartnicki był autorem i redaktorem wielu książek, w tym:
- Walka o Mandżurię. Z dziejów ekspansji kolonialnej na dalekim Wschodzie, 1965
- Traktat wersalski. Narodziny systemu wersalsko-waszyngtońskiego, 1967
- Konflikty kolonialne, 1869-1939, 1971
- Historia Etiopii (współautor), 1971
- Historia Stanów Zjednoczonych Ameryki (współred.), 1995
Podsumowanie
Andrzej Bartnicki był wpływowym historykiem i nauczycielem, którego prace przyczyniły się do rozwoju polskiej historiografii, szczególnie w zakresie historii Afryki i kolonializmu. Jego działalność edukacyjna oraz osiągnięcia naukowe pozostają istotnym elementem polskiej historii naukowej.