Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Andriej Tupolew

Chcę dodać własny artykuł

Andriej Nikołajewicz Tupolew

Andriej Nikołajewicz Tupolew (1888–1972) był radzieckim inżynierem i konstruktorem lotniczym, który miał znaczący wpływ na rozwój lotnictwa w ZSRR. Urodził się w Kimry, a w 1906 roku ukończył gimnazjum w Twerze. Po rozpoczęciu studiów na Wyższej Szkole Technicznej w Moskwie, zaangażował się w lotnictwo, co zaowocowało pierwszym lotem w 1910 roku na szybowcu, którego był współkonstruktorem.

Kariera zawodowa

W 1918 roku ukończył Moskiewską Wyższą Szkołę Techniczną i rozpoczął współpracę z Nikołajem Żukowskim, co doprowadziło do założenia Centralnego Instytutu Aerohydrodynamicznego (CAGI). W 1922 roku Tupolew utworzył Doświadczalne Biuro Konstrukcyjne (OKB), w którym zaprojektował wiele znanych samolotów, w tym:

  • ANT-1 – pierwszy samolot Tupolewa
  • ANT-2 – pierwszy radziecki samolot metalowy
  • Tu-104 – pierwszy radziecki pasażerski samolot odrzutowy
  • Tu-144 – pierwszy naddźwiękowy samolot pasażerski na świecie

Jego biuro konstrukcyjne opracowało ponad 100 modeli samolotów, zarówno bombowych, jak i pasażerskich. W 1934 roku skonstruował największy wówczas samolot pasażerski – ANT-20. Po aresztowaniu przez NKWD w 1937 roku i odbyciu kary więzienia, Tupolew wrócił do pracy, gdzie kontynuował rozwój nowoczesnych konstrukcji lotniczych.

Uzyskania i odznaczenia

Tupolew był wielokrotnie odznaczany za swoje osiągnięcia, w tym:

  • Trzykrotnie tytuł Bohatera Pracy Socjalistycznej
  • Ośmiokrotnie Order Lenina
  • Order Rewolucji Październikowej
  • Order Suworowa II klasy

W 1956 roku został oczyszczony z zarzutów i kontynuował pracę jako główny konstruktor w CAGI do swojej śmierci w 1972 roku. Jego samoloty ustanowiły 78 rekordów międzynarodowych.

Dziedzictwo

Tupolew zmarł 23 grudnia 1972 roku w Moskwie i został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym. Jego wkład w rozwój lotnictwa i innowacyjne podejście do konstrukcji samolotów uczyniły go jednym z najważniejszych inżynierów lotniczych XX wieku.