Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Aleksy IV Angelos

Aleksy IV Angelos

Aleksy IV Angelos (ok. 1182 – 8 lutego 1204) był cesarzem bizantyńskim od sierpnia 1203 do stycznia 1204. Jako syn cesarza Izaaka II Angelosa, znalazł się w więzieniu po przewrocie przeprowadzonym przez stryja, Aleksego III, w 1195 roku. Po ucieczce do zachodniej Europy w 1201 roku, rozpoczął starania o pomoc w odzyskaniu tronu.

Reklama

Ucieczka i pierwsze działania

Wiosną 1201 roku, Aleksy uciekł z Konstantynopola dzięki pomocy siostry, Ireny. Dotarł do Haguenau, gdzie nawiązał kontakty z Bonifacym z Montferratu, dowódcą IV krucjaty. Aleksy miał nadzieję na wsparcie ze strony krzyżowców w odzyskaniu władzy.

Negocjacje z krzyżowcami

W lutym 1202 roku Aleksy udał się do Rzymu, by uzyskać poparcie papieża Innocentego III, jednak jego misja zakończyła się niepowodzeniem. W listopadzie 1202 roku krzyżowcy, zmagający się z problemami finansowymi, przyjęli ofertę Aleksego, który obiecał wsparcie finansowe w zamian za pomoc w odzyskaniu tronu.

Reklama

Zdobycie władzy

Po dotarciu krzyżowców pod Konstantynopol, Aleksy IV został koronowany na cesarza 1 sierpnia 1203 roku. Nowy władca starał się zyskać poparcie, jednak jego rządy były utrudnione przez wewnętrzne konflikty i długi.

Sytuacja nowego władcy

Aleksy IV, aby zebrać fundusze, sięgnął do dóbr osobistych rodziny i kościołów, co wywołało niezadowolenie. Jego rządy były osłabione przez rosnące napięcia z arystokracją bizantyńską oraz krzyżowcami. Po nieudanych negocjacjach z krzyżowcami, jego sytuacja stała się krytyczna.

Upadek

Wobec narastających konfliktów, Aleksy IV został obalony przez Aleksego Murzuflosa, który przejął władzę. Aleksy IV został aresztowany i zabity 8 lutego 1204 roku. Jego ojciec, Izaak II, zmarł kilka dni później z powodu złego traktowania.

Opinie o Aleksym IV

Opinie na temat Aleksy IV są podzielone. Niektórzy oceniają go ze współczuciem, jako młodzieńca w trudnej sytuacji, inni zaś krytykują jego działania i brak skuteczności. Jego śmierć nie wywołała szerokiego żalu, a IV krucjatę wielu uznaje za tragiczną zbrodnię.

Reklama
Reklama