Aleksandra Salome – Władczyni Judei
Aleksandra Salome (ur. 139, zm. 67 p.n.e.) była ostatnią niezależną władczynią Judei. Jej pochodzenie jest niejasne, jednak według legend rabbinistycznych była siostrą Szymona Mądrego Szetaha. Początkowo była żoną Arystobula I, a po jego śmierci uwolniła z więzienia jego brata, Aleksandra Jannaja, którego poprzednio mąż uwięził. Wydaje się, że Aleksander poślubił ją zgodnie z prawem lewiratu.
Podczas rządów Aleksandra Jannaja miała niewielki wpływ na politykę. Po jego śmierci objęła władzę, prowadząc pokojową politykę, w przeciwieństwie do męża, który skupił się na podbojach i wojnach. Udało jej się uspokoić zamieszki w kraju oraz wprowadzić faryzeuszy do Sanhedrynu.
Polityczne początki
Przed wybuchem konfliktu z Aleksandrem Jannajem, Aleksandra często odwiedzała przywódcę faryzeuszy, Szymona Mądrego. Flawiusz podaje, że sprzeciwiała się krwawym prześladowaniom faryzeuszy, które prowadził jej mąż. Na łożu śmierci Jannaj powierzył jej rządy, wierząc, że Żydzi będą wobec niej bardziej ulegli, ze względu na jej łagodność w porównaniu do jego brutalności.
Współczesne odniesienia
Imię Shlomtzion, pochodzące od Aleksandry Salome, jest sporadycznie używane w Izraelu. Izraelski pisarz Amos Kenan nadał to imię swojej córce. Ponadto, jedna z partii politycznych w Izraelu nosiła nazwę Shlomtzion, która później połączyła się z Likudem.
Podsumowanie
- Aleksandra Salome była ostatnią władczynią niezależnej Judei.
- Jej rządy charakteryzowały się pokojową polityką.
- Wprowadziła faryzeuszy do Sanhedrynu oraz uspokoiła zamieszki w kraju.
- Imię Shlomtzion jest obecnie używane w Izraelu.