Aleksander Alechin
Aleksander Aleksandrowicz Alechin (31 października 1892 – 24 marca 1946) był rosyjskim i francuskim szachistą, czwartym mistrzem świata w szachach, znanym z ofensywnego stylu gry. Był mistrzem świata w latach 1927–1935 oraz 1937–1946.
Życie i kariera
Alechin pochodził z zamożnej rodziny; jego ojciec był posiadaczem ziemskim, a matka pierwszym nauczycielem szachów. W 1914 roku zdobył nieformalny tytuł arcymistrza po turnieju w Petersburgu. Po rewolucji październikowej emigrował do Francji, gdzie uzyskał obywatelstwo i rozpoczął studia na Sorbonie. W 1927 roku, po pokonaniu José Raúla Capablanki, zdobył tytuł mistrza świata, który stracił w 1935 roku na rzecz Maxa Euwego, głównie z powodu problemów alkoholowych. W 1937 roku odzyskał tytuł, pokonując Euwego w meczu rewanżowym.
Podczas II wojny światowej Alechin kolaborował z niemieckimi władzami, pisząc antysemickie artykuły i uczestnicząc w turniejach organizowanych w okupowanych krajach. Po wojnie był traktowany jako persona non grata w środowisku szachowym. Plany o kolejnym meczu o mistrzostwo świata przeciwko Michaiłowi Botwinnikowi przerwała jego nagła śmierć w Estoril. Został pochowany na Cmentarzu Montparnasse w Paryżu.
Osiągnięcia
Aleksander Alechin był jednym z najwybitniejszych szachistów w historii, biorąc udział w 87 turniejach i zajmując pierwsze miejsce w 67 z nich. Jego ranking w 1931 roku wynosił 2860, a niektóre otwarcia szachowe, w tym obrona Alechina, noszą jego imię. Pozostawił znaczącą spuściznę literacką w dziedzinie szachów.
Publikacje poświęcone Alechinowi
- My Best Games of Chess, 1908 – 1937, Alexander Alekhine
- Alexander Alekhine’s Games of Chess, 1902 – 1946, Leonard Skinner, Robert Verhoeven
- A. Alekhine, Agony of a Chess Genius, Pablo Moran
- Twelve Great Chess Players and Their Best Games, Irving Chernev
Bibliografia
- W. Litmanowicz, J. Giżycki, „Szachy od A do Z”, tom I, Warszawa 1986.
- Bill Price, Historia szachów w 50 ruchach, Warszawa 2021.
Aleksander Alechin pozostaje jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii szachów, której życie i kariera wzbudzają wiele emocji i zainteresowania.