Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Aleksander VI

Aleksander VI

Aleksander VI, urodzony 1 stycznia 1431 w Xativie, zmarł 18 sierpnia 1503 w Rzymie. Był papieżem od 11 sierpnia 1492 do 18 sierpnia 1503.

Reklama

Życiorys

Aleksander VI, właściwie Rodrigo Borgia, był synem Jofré de Borji i Isabel de Borji. Ukończył studia prawnicze w Bolonii. W 1456 roku, dzięki wujowi, papieżowi Kalikstowi III, został legatem w Marchii Ankońskiej, a w 1457 roku – wicekanclerzem Kościoła rzymskiego. W 1468 roku przyjął święcenia kapłańskie i otrzymał biskupstwo Walencji.

Jego życie osobiste obfitowało w skandale; miał dzieci z Vanozzą Cattanei oraz z innymi kobietami, w tym z Giulią Farnese.

Reklama

Wybór na papieża

Po śmierci Innocentego VIII, na konklawe w 1492 roku, Rodrigo Borgia uzyskał poparcie kilku kardynałów dzięki łapownictwu. 11 sierpnia 1492 roku został wybrany papieżem, przyjmując imię Aleksandra VI.

Pontyfikat

W czasie swojego pontyfikatu Aleksander VI dążył do centralizacji władzy w Państwie Kościelnym, co spotkało się z oporem lokalnych możnowładców. Wspierał swoje dzieci, w tym Cezara, który został biskupem Walencji. Papież miał także ambitne plany dotyczące reformy Kościoła, jednak szybko wrócił do dotychczasowego stylu życia po śmierci syna Juana w 1497 roku.

W 1493 roku, aby rozwiązać konflikt pomiędzy Hiszpanią a Portugalią, wyznaczył linię demarkacyjną dla eksploracji Nowego Świata, która została później zmodyfikowana w traktacie w Tordesillas.

Jednym z ważnych konfliktów jego rządów był spór z Girolamo Savonarolą, który zakończył się ekskomuniką mnicha w 1498 roku.

Życie prywatne i śmierć

Aleksander VI miał pięcioro dzieci z Vanozzą, a także inne nieślubne potomstwo. Zmarł 18 sierpnia 1503 roku po chorobie, której przyczyny są przedmiotem spekulacji, w tym teorii o otruciu.

Ocena i mecenat artystyczny

Oceny pontyfikatu Aleksandra VI są skrajne; niektórzy historycy uznają go za jednego z najgorszych papieży, zarzucając mu rozwiązłość i nepotyzm. Pomimo tego, wspierał sztukę, zlecając prace znanym artystom, w tym Michałowi Aniołowi i Rafaelowi Santiemu.

Reklama

W kulturze masowej

  • Postać Aleksandra VI pojawia się w książce Mario Puzo „Rodzina Borgiów”.
  • W grach „Assassin’s Creed II” i „Assassin’s Creed: Brotherhood” jest jednym z głównych celów.
  • W serialach „Rodzina Borgiów” i „Prawdziwa historia rodu Borgiów” odgrywał go Jeremy Irons i John Doman.
Reklama