Aleksander Adam Michaux (Miron)
Aleksander Adam Michaux, znany jako Miron, urodził się 28 listopada 1839 roku w Warszawie, a zmarł 22 kwietnia 1895 roku w tym samym mieście. Był polskim poetą o belgijskich korzeniach i przedstawicielem parnasizmu.
Życie i działalność
W latach 1868–1874 Michaux współtworzył oraz redagował „Kurier Warszawski” i tłumaczył wiersze Byrona, Heinego oraz Musseta. Zadebiutował w 1861 roku, publikując swoje wiersze w „Pszczole”. W 1884 roku wydał jedyny tom poezji zatytułowany Poezyj. Był również autorem słów do utworu Dziewczęcia i ptaka Moniuszki oraz felietonów Listy z ulicy X (1866-1867).
Michaux współpracował z różnymi pismami, m.in. z „Przeglądem Tygodniowym” oraz był współwłaścicielem „Kuriera Warszawskiego”. Jego życie było tragiczną historią, gdyż mimo początkowego sukcesu, popadł w alkoholizm, stracił majątek i zmagał się z chorobą psychiczną. Jego żoną była Julia Höhr, z którą miał syna Juliana, olimpijczyka i szermierza. Poeta został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Twórczość
W swoich utworach Michaux czerpał z mitologii greckiej i Biblii, łącząc te tematy z nowoczesnymi atrybutami, takimi jak kolej żelazna. Jego poezja charakteryzowała się krytycyzmem, zwątpieniem w sens życia oraz brzydotą otaczającego świata. Michaux uznawany jest za prekursora Młodej Polski, mimo że jego twórczość nie zyskała uznania współczesnych. Dopiero późniejsi krytycy literaccy zaczęli dostrzegać jego talent i znaczenie dla literatury schyłku pozytywizmu.
Podsumowanie
Michaux pozostaje ważną postacią w polskiej literaturze, a jego twórczość jest analizowana pod kątem krytyki społecznej i egzystencjalnej. Jego życie i dzieła są świadectwem artystycznej walki oraz zmagania z demonami osobistymi.
Bibliografia
- [http://wiersze.wikia.com/index.php?title=Aleksander_Michaux&useskin=monobook Aleksander Michaux] – zbiór wybranych prac poety
Linki zewnętrzne
- [https://polona.pl/search/?filters=public:1,creator:%22Michaux,_Aleksander_(1839–1895)%22 Utwory Aleksandra Michaux] w bibliotece Polona