„`html
Aleksander I Battenberg
Aleksander I Battenberg, właściwie Aleksander Józef von Battenberg, był księciem Bułgarii w latach 1879-1886. Urodził się 5 kwietnia 1857 roku w Weronie, a zmarł 17 listopada 1893 roku w Grazu. Był synem księcia Aleksandra Heskiego i Juli Hauke, córki polskiego generała.
Życiorys
Aleksander I objął tron Bułgarii 29 kwietnia 1879 roku, jako pierwszy władca niepodległego kraju. W 1885 roku doszło do zjednoczenia Bułgarii z Rumelią Wschodnią, jednak Aleksander, obawiając się reakcji mocarstw, nie przyjął tytułu księcia Rumelii, lecz został generałem-gubernatorem.
W 1886 roku, w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez prorosyjskich oficerów, zmuszono go do abdykacji. Po krótkim okresie niepewności, Aleksander został wezwany do ponownego objęcia władzy, jednak Rosja nie zgodziła się na jego powrót, co doprowadziło do jego abdykacji 6 września 1886 roku.
Nowym księciem Bułgarii został Ferdynand I Koburg, co pogorszyło stosunki z Rosją.
Odznaczenia
- Wielki Mistrz Orderu św. Aleksandra (1881)
- Wielki Mistrz Orderu Waleczności (1879)
- Krzyż Wielki Orderu Ludwika (Hesja)
- Krzyż Wielki Orderu Filipa z Mieczami (Hesja)
- Krzyż Zasługi Wojskowej (Hesja)
- Order Łaźni I kl. (Wielka Brytania)
- Order Orła Czerwonego I kl. z mieczami (Prusy)
- Order Leopolda I kl. (Austria)
- Order Korony I kl. (Wirtembergia)
- Order Słonia (Dania)
- Order Gwiazdy I kl. (Rumunia)
- Order Orła Białego (Rosja)
- Order Świętej Anny I kl. (Rosja)
- Order Świętego Jerzego IV kl. (Rosja)
Podsumowanie
Aleksander I Battenberg, jako pierwszy książę Bułgarii, odegrał istotną rolę w historii kraju, stając w obliczu licznych wyzwań politycznych i militarnych. Jego panowanie zakończyło się abdykacją, co miało długofalowe konsekwencje dla Bułgarii i jej relacji z Rosją.
„`