Aleko Konstantinow – Życiorys
Aleko Konstantinow (1863-1897) był bułgarskim pisarzem, który studiował prawo w Odessie, gdzie zapoznał się z wielką literaturą rosyjską, co wpłynęło na jego twórczość. Po powrocie do Bułgarii pracował jako sędzia i prokurator, jednak krytyka rządzącej partii konserwatywnej spowodowała, że został odsunięty od pełnionych obowiązków.
Konstantinow poświęcił się literaturze i pracy społecznej, prowadząc jednocześnie kancelarię prawną. Był entuzjastą turystyki i w 1895 roku założył pierwsze w Bułgarii towarzystwo turystyczne. Wiele tłumaczył, głównie z języka rosyjskiego i francuskiego, oraz pisał felietony i nowele, w tym krytyczne komentarze dotyczące polityki.
Twórczość
W 1889 roku odwiedził wystawę światową w Paryżu, a w 1893 roku w Chicago, co zainspirowało go do napisania książki Do Chicago i z powrotem. Dzieło to zawiera krytyczne spojrzenie na Stany Zjednoczone oraz ich system polityczny, z wieloma trafnymi obserwacjami na temat amerykańskiej demokracji.
Jego najbardziej znaną książką jest Baj Ganiu, w której opisuje postać bułgarskiego parweniusza podróżującego po Europie. Książka ta zdobyła ogromną popularność w Bułgarii.
Śmierć i upamiętnienie
W 1897 roku Konstantinow został zastrzelony w wyniku nieporozumienia podczas podróży. Miał pecha, gdyż celem ataku był jego towarzysz, Michaił Takew.
Jego twórczość jest wciąż aktualna, a imię Konstantinowa nosi Międzynarodowy Konkurs Literacki „Aleko”, organizowany od 1966 roku przez redakcję satyrycznego tygodnika Styrszeł.