Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Aldrowanda pęcherzykowata

Aldrowanda pęcherzykowata

Aldrowanda pęcherzykowata (Aldrovanda vesiculosa L.) to jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju aldrowanda, należący do rodziny rosiczkowatych. Jest to roślina mięsożerna, która odżywia się zooplanktonem oraz larwami komarów i mikroskopijnym narybkiem.

Zasięg geograficzny

Roślina występuje w Europie, Azji, Afryce i Australii, jednak w niektórych krajach Europy i Azji już wymarła. W Polsce jest bardzo rzadko spotykana, zaledwie na kilku stanowiskach. Z około 80 stanowisk udokumentowanych od XIX wieku do połowy XX wieku, do lat 80. XX wieku przetrwało tylko 14, a w 2012 roku znano jedynie 8 naturalnych stanowisk.

Morfologia

  • Pokrój: Roślina pływająca, bez korzeni.
  • Łodyga: Pojedyncza lub rozgałęziona, osiągająca do 30 cm długości.
  • Liście: Ułożone w okółkach po 5–9, długości 10–15 mm, z wrażliwymi na dotyk szczecinkami, stanowiące liście pułapkowe.
  • Kwiaty: Drobne, białe, na długich szypułkach, zróżnicowane na kielich i koronę.

Biologia i ekologia

Aldrowanda pęcherzykowata jest byliną, która rozmnaża się głównie wegetatywnie. Kwitnie od lipca do sierpnia. Preferuje czyste, nagrzewające się, osłonięte od wiatru wody stojące, głównie w starorzeczach i stawach, a także w płytkich zatokach jezior. Rośnie w pasach nymfeidów oraz szuwarów turzycowych. Liście pułapkowe reagują na dotyk, zamykając się i chwytając drobne zwierzęta wodne, które następnie trawią się przy pomocy wydzielanych soków. Po pewnym czasie liście otwierają się, ale nie są już zdolne do ponownego chwytania zdobyczy.

Zagrożenie i ochrona

Aldrowanda pęcherzykowata jest objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową oraz konwencją berneńską i dyrektywą siedliskową. W 2006 roku została zaklasyfikowana jako E (wymierająca, krytycznie zagrożona), a w 2016 roku jako CR (krytycznie zagrożona) w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Główne zagrożenia dla tego gatunku to zanieczyszczenie wód oraz działalność człowieka, jak nawożenie pól i turystyka.

Bibliografia

  • Kategoria: Rosiczkowate
  • Kategoria: Rośliny chronione
  • Kategoria: Taksony opisane przez Karola Linneusza