Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Albrecht II Habsburg

Chcę dodać własny artykuł

Albrecht II Habsburg

Albrecht II Habsburg (ur. 16 sierpnia 1397, zm. 27 października 1439) był austriackim księciem, margrabą Moraw oraz królem Niemiec, Czech, Węgier i Chorwacji. Jako syn Albrechta IV Habsburga i Joanny Zofii Bawarskiej, Albrecht II miał istotne powiązania dynastii Habsburgów i Luksemburgów.

Wczesne życie i przejęcie władzy

Po śmierci ojca w 1404 roku Albrecht II objął władzę w Austrii dopiero w 1411 roku. Jako sojusznik cesarza Zygmunta Luksemburskiego, brał udział w walkach przeciw husytom. W 1421 ożenił się z Elżbietą, córką Zygmunta, co umocniło jego pozycję jako dziedzica.

Koronacja i rządy

W 1437 roku został wybrany królem Węgier, a w 1438 koronowany królem Niemiec. Obiecał Węgrom, że zakończy reformatorską politykę swojego poprzednika. W Czechach, pomimo wcześniejszego wyboru na króla przez stany czeskie, musiał stawić czoła opozycji ze strony husytów i Kazimierza Jagiellończyka, który również rościł sobie prawo do tronu.

Wojna z Jagiellonami

Albrecht II, korzystając z przewagi militarnej, zdołał zająć Pragę i koronować się na króla Czech w czerwcu 1438 roku, mimo konkurencyjnej elekcji Kazimierza Jagiellończyka. Po bitwie pod Żelenicami pokonał siły husyckie oraz polskie.

Rządy w Niemczech i na Węgrzech

Albrecht II rządził Niemcami poprzez swoich posłów, wprowadzając istotne regulacje na sejmie Rzeszy w Norymberdze. Na Węgrzech jego żona Elżbieta sprawowała rządy, co doprowadziło do napięć z szlachtą. W 1439 roku, w obliczu zagrożenia ze strony Turków, Albrecht II zmarł na czerwonkę.

Dziedzictwo

Po jego śmierci tron w Czechach objął jego syn Władysław, natomiast w Niemczech wybór padł na kuzyna Albrechta, Fryderyka. Albrecht II był trzecim władcą Niemiec z dynastii Habsburgów, a jego rządy przyczyniły się do umocnienia tej dynastii w Europie.

Pełna tytulatura

Albrecht, z łaski Bożej król rzymski, król Węgier, Dalmacji, Chorwacji, wybrany król Czech, książę Austrii, Styrii, Karyntii i Karnioli, margrabia Moraw i hrabia Tyrolu.