Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Alba (szata liturgiczna)

Alba

Alba, znana również jako vestis alba, to długa, biała szata liturgiczna noszona przez duchownych oraz osoby usługujące podczas liturgii w obrządku łacińskim oraz w niektórych kościołach protestanckich. W tradycji Kościołów wschodnich odpowiednikiem alby jest sticharion.

Reklama

Historia alby

Historia alby sięga wczesnego chrześcijaństwa, kiedy to była noszona przez katechumenów przy chrzcie, symbolizując czystość. W VI wieku alba stała się standardowym elementem ubioru liturgicznego duchownych. Jej design wywodzi się ze starożytnej tuniki, charakteryzującej się długimi, szerokimi rękawami i sięgającej kostek.

Początkowo alba była wykonana z lnu, dziś stosuje się różne tkaniny. Od około X wieku zaczęto zdobić alby haftem, a od XVI wieku wprowadzono koronkowe wykończenia. Po reformach Soboru Watykańskiego II w XX wieku wrócono do prostych, białych alb.

Reklama

Alba może być przepasywana cingulum, które symbolizuje wstrzemięźliwość. Cingulum jest opcjonalne, gdy alba dobrze przylega do ciała. W przypadku, gdy alba nie zakrywa stroju pod szyją, należy założyć humerał, lnianą chustę z długimi sznurami.

Alba w Kościołach katolickich

W liturgii Kościoła katolickiego kapłan i diakon zakładają albę zawsze, gdy noszą stułę oraz ornat lub dalmatykę. Alternatywnie mogą używać krótszej szaty, jaką jest komża. Kapłani i alumnowie seminariów noszą sutannę pod komżą, a ministranci sutanele.

Alba jest również noszona przez liturgicznych pomocników, w tym ministrantów, lektorów i akolitów.

Alba w wspólnotach protestanckich

W niektórych wspólnotach protestanckich alba jest używana przez duchownych. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce, alba sięgająca do kostek jest jednym z trzech zatwierdzonych strojów liturgicznych, noszona z kolorową stułą. W Kościele Ewangelicko-Metodystycznym również stosuje się albę z kolorową stulą, jednak w Kościele Ewangelicko-Reformowanym używa się jedynie czarnej togi z białymi befkami.

W większości Kościołów ewangelicznych alba i inne stroje liturgiczne (z wyjątkiem czarnej togi) nie są powszechnie stosowane. Pastorzy często ubierają się w garnitury na nabożeństwa i liturgie.

Reklama
Reklama