Definicja Aktywu
Termin „Aktyw” (łac. activus – czynny) odnosi się do członków organizacji, którzy przejawiają szczególną aktywność. W okresie PRL używano go w kontekście politycznym, definiując różne grupy związane z PZPR.
Rodzaje Aktywu w PRL
- Aktyw partyjny: Członkowie władz PZPR na różnych szczeblach, w tym organizatorzy grup partyjnych i I sekretarze. W skład aktywu centralnego wchodzili zarówno etatowi działacze, jak i wolontariusze, co miało na celu podniesienie prestiżu tej grupy.
- Aktyw: Członkowie władz PZPR oraz przedstawiciele innych stronnictw politycznych, jak SD i ZSL, a także związków zawodowych. Organizowano narady aktywu, w których uczestniczyli także zaproszeni goście, zazwyczaj w porozumieniu z egzekutywą PZPR.
- Aktyw robotniczy: Eufemizm na określenie grup bojowych, powoływanych ad hoc do tłumienia protestów, które według władz PRL miały charakter inteligencki. Aktyw robotniczy składał się głównie z pracowników fizycznych i członków ORMO, często wspieranych przez żołnierzy LWP. Uczestnicy tych akcji narażali się na ostracyzm w środowisku pracy.
Podsumowanie
W PRL aktyw pełnił istotną rolę w strukturach politycznych i społecznych, organizując działania mające na celu utrzymanie władzy i kontrolowanie protestów. Jego członkowie, w zależności od kategorii, mieli różne obowiązki i wpływy w ramach systemu politycznego.
Przypisy
Kategoria: Propaganda PRL