Dzisiaj jest 9 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Akt prawa miejscowego

Chcę dodać własny artykuł

Akt prawa miejscowego

Akt prawa miejscowego to szczególny rodzaj aktu prawnego, który obowiązuje tylko na obszarze działania organu, który go wydał. Posiada wszystkie cechy aktów powszechnie obowiązujących, ale jego zasięg jest ograniczony geograficznie.

Zasada hierarchicznej struktury systemu źródeł prawa

Akty prawa miejscowego muszą być zgodne z aktami powszechnie obowiązującymi, zgodnie z zasadą hierarchicznej struktury systemu źródeł prawa. Wydawane są w formie uchwał przez organy uchwałodawcze samorządu terytorialnego, takie jak:

  • Rada gminy
  • Rada powiatu
  • Sejmik województwa

Akty wykonawcze prawa miejscowego są wydawane w formie zarządzeń i uchwał przez organy wykonawcze, takie jak wójt, burmistrz czy prezydent miasta. Terenowe organy administracji rządowej, takie jak wojewodowie, również wydają akty prawa miejscowego, które obowiązują na obszarze całego województwa lub jego części.

Zasada legalizmu

Akty prawa miejscowego są wydawane na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, co jest zgodne z zasadą praworządności. Chociaż mają powszechny zasięg, obowiązują jedynie na terenie działania właściwego organu. Publikowane są w wojewódzkich dziennikach urzędowych prowadzonych przez wojewodę.

Bibliografia

  • J. Wilk, Akt prawa miejscowego jako forma prawna, Nowe Zeszyty Samorządowe 2009, nr 6, poz. 96.
  • Jan Zimmermann, Prawo administracyjne, wydanie 5, 2012.
  • Paweł Fiktus, Stanowienie gminnych i powiatowych przepisów porządkowych, w: Studia z myśli polityczno-prawnej i historii prawa, red. Tomasz Chłopecki, Paweł Fiktus, Łódź 2023, s. 235-271.

Linki zewnętrzne