„`html
Akcja „Burza” we Lwowie
Akcja „Burza” we Lwowie, znana także jako powstanie lwowskie, miała miejsce 22 lipca 1944 roku. Była to operacja wojskowa Armii Krajowej (AK) przeciwko niemieckim siłom okupacyjnym, mająca na celu opanowanie miasta przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Celem było zajęcie strategicznej pozycji w negocjacjach z Sowietami.
Plany i zadania
Oddziały AK w Lwowie zostały podzielone na pięć dzielnic, a ich zadania obejmowały zabezpieczenie kluczowych obiektów oraz eliminację niemieckich żołnierzy. Żołnierze AK oznaczali się biało-czerwonymi opaskami, a miasto było dekorowane polskimi flagami.
Chronologia wydarzeń
- 4-18 lipca 1944: Niemcy ewakuują Lwów.
- 22 lipca 1944: Sowiecka 29 brygada zmotoryzowana atakuje Lwów, oddziały AK wspierają walki.
- 23-25 lipca 1944: Sowieckie czołgi wkraczają do miasta, tocząc walki z Niemcami.
- 26-28 lipca 1944: Spotkania z dowództwem sowieckim; AK zostaje formalnie rozwiązana.
Przebieg akcji „Burza” w dzielnicach
Dzielnica Śródmieście
Dowództwo AK zajęło budynek przy ul. Kochanowskiego. Walki rozpoczęły się w rejonie ul. Piekarskiej, gdzie AK wspierała czołówkę radziecką w walce z Niemcami.
Dzielnica Wschodnia
Oddziały AK w tej dzielnicy miały zapewnić bezpieczeństwo ludności przed zagrożeniem ze strony Niemców i Ukraińców.
Dzielnica Zachodnia
Pod dowództwem kpt. Jana Kozika, oddziały AK opanowały znaczną część tej dzielnicy, jednak napotkały opór ze strony Niemców.
Dzielnica Południowa
W tej części Lwowa walki były ograniczone, ponieważ Niemcy wycofali się bez większego oporu. Oddziały AK zajęły Cytadelę, co pozwoliło na zdobycie broni.
Dzielnica Północna
Była silnie broniona przez Niemców. Oddziały AK stopniowo zdobywały teren, prowadząc walki na Gazowni Miejskiej.
Epilog
W wyniku walk zginęło 30 żołnierzy AK, a 160 zostało rannych. Po zakończeniu akcji, wielu oficerów AK zostało aresztowanych przez Sowietów, co doprowadziło do masowych represji. Współpraca z Armią Czerwoną zakończyła się aresztowaniami i wieloma skazaniami na pobyt w łagrach sowieckich.
Upamiętnienie
Walki o Lwów zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem „LWÓW 12–22 IX 1939/22 – 26 VII 1944”.
„`