„`html
Akademia Pożarnicza (APoż)
Akademia Pożarnicza, wcześniej znana jako Szkoła Główna Służby Pożarniczej, to publiczna uczelnia w Warszawie, która kształci oficerów pożarnictwa oraz specjalistów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i cywilnego. Uczelnia, działająca od 1 sierpnia 2023 roku, kontynuuje tradycje swoich poprzedniczek, takich jak Centralny Ośrodek Wyszkolenia Pożarniczego.
Studia
Program studiów trwa 5 lat, a absolwenci uzyskują tytuł magistra inżyniera oraz stopień młodszego kapitana. Uczelnia oferuje studia w systemie dziennym i zaocznym, z podziałem na studentów mundurowych i cywilnych. Podchorążowie odbywają praktyki w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych.
Historia
Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza została założona w 1971 roku. Po strajku w 1981 roku, uczelnia doświadczyła interwencji ZOMO. W 2023 roku, na mocy nowelizacji przepisów, zmieniono jej nazwę na Akademia Pożarnicza.
Siedziba
Akademia mieści się w budynku Centralnego Ośrodka Wyszkolenia Straży Pożarnej, który został zbudowany w latach 1937-1938 i odbudowany po uszkodzeniach w 1944 roku.
Władze
- Rektor-Komendant: bryg. dr inż. Tomasz Klimczak
- Prorektor-Zastępca Komendanta: st. bryg. mgr inż. Paweł Fliszkiewicz
- Prorektor ds. Nauki: dr hab. inż. Wioletta Rogula-Kozłowska
- Prorektor ds. Kształcenia i Studentów: st. bryg. dr inż. Zdzisław Salamonowicz
- Kanclerz: st. bryg. mgr inż. Piotr Równicki
Kontrowersje
Uczelnia była przedmiotem kontrowersji, w tym wykorzystania podchorążych do działań politycznych w 2017 roku oraz problemów związanych z zarządzaniem w czasie pandemii COVID-19, co doprowadziło do zmiany rektora.
Struktura organizacyjna
- Rektorat
- Działy administracyjne (kadr, prawny, bezpieczeństwa informacji)
- Jednostki operacyjne (jednostka ratowniczo-gaśnicza, pracownia psychologiczna)
- Instytuty naukowe (inżynierii bezpieczeństwa, bezpieczeństwa wewnętrznego)
- Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności
Linki zewnętrzne
„`