Ahnenerbe – Organizacja Nazistowska
Ahnenerbe to nazistowska organizacja badawcza, założona w 1935 roku przez Heinricha Himmlera, Richarda Waltera Darré oraz holenderskiego pseudonaukowca Hermana Wirtha. Jej pierwotna nazwa brzmiała Studiengesellschaft für Geistesurgeschichte, Deutsches Ahnenerbe e.V. W 1937 roku zmieniono ją na Forschungs- und Lehrgemeinschaft das Ahnenerbe e.V. W 1939 roku organizacja została włączona do SS. Po II wojnie światowej Ahnenerbe została uznana przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze za organizację zbrodniczą.
Historia i Działalność
Początkowo Ahnenerbe wspierała badania Hermana Wirtha, który poszukiwał dowodów na swoje teorie dotyczące historii ludu niemieckiego. Organizacja prowadziła badania nad procesami czarownic oraz oskarżonymi o magię. Himmler miał na celu przekształcenie Ahnenerbe w akademię nauk SS, jednak wybuch wojny pokrzyżował te plany.
Grabieże i Eksperymenty Medyczne
W czasie wojny Ahnenerbe zajmowała się planowymi grabieżami kolekcji naukowych, bibliotek, archiwów, artefaktów archeologicznych oraz dzieł sztuki. Organizacja była odpowiedzialna za:
- Grabież eksponatów Muzeum Wojska Polskiego
- Wywóz rękopisów z Biblioteki Zamoyskich
- Przejęcie zbiorów krakowskiego Muzeum Narodowego i wielu innych instytucji kulturalnych
Warto zaznaczyć, że to oddział Ahnenerbe odnalazł i wywiózł do Niemiec ołtarz Wita Stwosza. Działalność organizacji została jednak wstrzymana po 22 listopada 1939 roku, kiedy Hans Frank zabronił wywozu dzieł sztuki z Generalnego Gubernatorstwa.
Organizacja przeprowadzała także eksperymenty medyczne na więźniach obozów koncentracyjnych, m.in. w Dachau. W procesie lekarzy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze Ahnenerbe uznano za organizację zbrodniczą, a jej kierownika Wolframa Sieversa skazano na śmierć za zbrodnie przeciwko ludzkości.