Agfa-Gevaert N.V.
Agfa-Gevaert N.V. (Agfa) to belgijski producent materiałów i urządzeń wykorzystywanych w poligrafii oraz diagnostyce medycznej. Firma została założona w 1867 roku jako fabryka barwników sztucznych pod nazwą Aktiengesellschaft für Anilinfabrikation. Obecnie jej siedziba znajduje się w Mortsel w Belgii, a akcje są notowane na giełdach Euronext oraz we Frankfurcie.
Historia firmy
W 1925 roku Agfa stała się członkiem kartelu IG Farben, który był zaangażowany w zbrodnie wojenne, w tym wykorzystywanie pracy przymusowej. Po II wojnie światowej firma została podzielona na cztery przedsiębiorstwa, w tym Agfa.
Produkty Agfa
Agfa jest znana z produkcji materiałów fotograficznych, w tym negatywów, papieru fotograficznego oraz taśm filmowych. W 1936 roku wprowadziła film odwracalny Agfacolor Neu, który był jednym z pierwszych materiałów pozwalających na wykonanie barwnej fotografii przy jednokrotnym naświetleniu. W 1959 roku firma zaprezentowała pierwszy automatyczny aparat fotograficzny na film 35 mm – Agfa Optima.
Agfacolor w Polsce
Film barwny Agfacolor odegrał istotną rolę w historii polskiej fotografii. W 1937 roku Tadeusz Jankowski nakręcił pierwszy kolorowy film w Polsce, wykorzystując materiały Agfa. W latach 30. XX wieku filmów tych używali także inni znani fotografowie, dokumentując życie w Polsce, w tym wydarzenia związane z II wojną światową.
Fotografia w czasie II wojny światowej
Fotografowie, tacy jak Zygmunt Szczotkowski i Henryk Poddębski, używali filmów Agfacolor do dokumentowania okupacji niemieckiej oraz zniszczeń wojennych. Wiele zdjęć wykonanych w tym czasie, m.in. przez Gerharda Wiechmanna i Ewy Faryaszewskiej, trafiło do muzeów oraz publikacji po wojnie.
Agfa w Auschwitz-Birkenau
W obozie zagłady Auschwitz-Birkenau sporadycznie używano filmów Agfa, dokumentując życie w obozie. Fotograf Wilhelm Brasse oraz amerykański lekarz dr Maurice Kaplan dostarczyli kolorowe zdjęcia, które obecnie znajdują się w amerykańskim muzeum holokaustu.
Podsumowanie
Agfa-Gevaert N.V. jest kluczowym graczem w historii fotografii, ze znaczącym wkładem w rozwój technologii barwnej i dokumentację ważnych wydarzeń historycznych, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.