„`html
Św. Agata Sycylijska
Agata Sycylijska, znana również jako św. Agata lub Agata z Katanii (ur. 235, zm. 5 lutego 251), była dziewicą i męczennicą chrześcijańską, czczoną w Kościele katolickim i prawosławnym.
Żywot i męczeństwo
Agata pochodziła z szanowanego rodu rzymskiego i urodziła się w Katanii na Sycylii. Po przyjęciu chrześcijaństwa postanowiła żyć w dziewictwie. Odrzuciwszy zaloty namiestnika Sycylii, Kwincjana, została uwięziona w domu rozpusty, jednak nie wyparła się swojej wiary.
W czasie prześladowań chrześcijan przez cesarza Decjusza, Agata została skazana na tortury, podczas których odcięto jej piersi. Jej wspomnienie w Kościele prawosławnym obchodzone jest 5/18 lutego, a w tym dniu błogosławi się chleb, sól i wodę dla ochrony przed pożarami.
Relikwie Agaty znajdują się w Katanii i są corocznie obwożone w procesji w rocznicę jej śmierci. Dzień jej śmierci, 5 lutego, jest świętem państwowym w San Marino.
Patronat
Św. Agata jest patronką Sycylii oraz osób zagrożonych ogniem i pożarami, a także zawodów związanych z ogniem, takich jak:
- kominiarze
- ludwisarze
- odlewnicy
Jest również orędowniczką w chorobach piersi oraz pielęgniarkami ze względu na swoją męczeńską śmierć.
Ikonografia
W ikonografii św. Agata przedstawiana jest w długiej sukni, a jej atrybuty to:
- chleb
- dom w płomieniach
- kleszcze
- korona męczeństwa
- obcięte piersi w misie
- krzyż
- palma męczeństwa
Wizerunki św. Agaty często zawierają także symbole Chrystusa, takie jak płonąca świeca czy pochodnia.
Sanktuaria
W Rzymie ku czci św. Agaty powstały trzy świątynie: pierwszą zbudował papież Symmachus, a kolejne dwie Grzegorz I i Grzegorz II.
„`