Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Adamowo (powiat wyszkowski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Adamowo

Adamowo to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Długosiodło. Mieszkańcy kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii św. Rocha w Długosiodle.

Historia

W latach 1921–1931 Adamowo było częścią województwa białostockiego, w powiecie ostrołęckim. Zgodnie z Powszechnym Spisem Ludności z 1921 roku, wieś liczyła 42 mieszkańców:

  • 32 osoby wyznania ewangelickiego
  • 10 osób wyznania mojżeszowego

W tym okresie mieszkańcy zadeklarowali różne przynależności narodowe: 32 osoby niemiecką i 10 żydowską. Wieś składała się z 7 budynków mieszkalnych i należała do parafii rzymskokatolickiej w Długosiodle, podlegając Sądowi Grodzkiemu w Ostrowie oraz Okręgowemu w Łomży. Urząd pocztowy znajdował się w Długosiodle.

W wyniku II wojny światowej, w 1939 roku, Adamowo znalazło się pod okupacją niemiecką, wchodząc w skład Landkreis Ostenburg w rejencji ciechanowskiej. Od 1975 do 1998 roku wieś administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.

Przypisy

Brak dodatkowych informacji.

„`