Dzisiaj jest 21 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Adam Wodziczko

Adam Marcin Jakub Wodziczko

Adam Wodziczko (1887-1948) był polskim biologiem i botanikiem oraz profesorem Uniwersytetu Poznańskiego. Urodził się 8 sierpnia 1887 roku w Słotwinie, jako syn inżyniera kolejowego Feliksa i Ludmiły ze Spisów.

Życiorys

W 1906 roku zdał maturę w C.K. Wyższym Gimnazjum w Jaśle. W latach 1906-1910 studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po uzyskaniu tytułu doktora w 1916 roku, pracował jako mikrobiolog w armii austriackiej w czasie I wojny światowej. W 1919 roku został zastępcą profesora w Akademii Rolniczej w Bydgoszczy, a od 1920 roku kierował Instytutem Botanicznym Uniwersytetu Poznańskiego.

Kariera naukowa

W 1921 roku uzyskał habilitację, a w 1925 został profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Poznańskim. W 1936 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W okresie II wojny światowej pracował jako nauczyciel w Krakowie, a po wojnie aktywnie działał na rzecz ochrony przyrody.

Osiągnięcia i działalność

Wodziczko był zwolennikiem ochrony środowiska naturalnego, w tym ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Stworzył fizjotaktykę, naukę o relacjach między człowiekiem a przyrodą, oraz był inicjatorem powstania kilku parków narodowych, w tym:

  • Wielkopolskiego Parku Narodowego
  • Wolińskiego Parku Narodowego
  • Słowińskiego Parku Narodowego

Upamiętnienie

Wodziczko jest patronem kilku obszarów ochrony przyrody, szkół oraz parku w Poznaniu. W jego honorze umieszczono głaz w Wielkopolskim Parku Narodowym oraz wmurowano tablice pamiątkowe w Jeziorach.

Podsumowanie

Adam Wodziczko to postać, która znacząco przyczyniła się do rozwoju nauk botanicznych w Polsce oraz ochrony przyrody. Jego dokonania są wciąż doceniane, a jego imię noszą liczne instytucje edukacyjne i obszary ochrony przyrody.