Adam Rapacki
Adam Rapacki (ur. 24 grudnia 1909 we Lwowie, zm. 10 października 1970 w Warszawie) był polskim politykiem, ekonomistą i dyplomatą. Pełnił funkcje posła na Sejm Ustawodawczy oraz Sejm PRL w czterech kadencjach, członka Biura Politycznego KC PZPR oraz ministra żeglugi, szkół wyższych i nauki, a od 1956 do 1968 ministra spraw zagranicznych. Jest znany jako autor planu Rapackiego dotyczącego rozbrojenia konwencjonalnego i utworzenia strefy bezatomowej.
Życiorys
Przed wojną
Rapacki był synem działacza ruchu spółdzielczego Mariana Rapackiego. Uczył się w Warszawie, a następnie studiował w Wyższej Szkole Handlowej. W czasie studiów był aktywny w organizacjach młodzieżowych lewicy. Po ukończeniu studiów pracował w Spółdzielczym Instytucie Naukowym oraz publikował artykuły na temat spółdzielczości.
Wojna
W 1939 roku, jako podporucznik, brał udział w kampanii wrześniowej, a po niewoli niemieckiej spędził II wojnę światową w obozach jenieckich, gdzie prowadził działalność edukacyjną i polityczną.
Po II wojnie światowej
Po wojnie Rapacki wrócił do Polski i rozpoczął pracę w „Społem”, gdzie zajmował się spółdzielczością. W 1946 roku dołączył do Polskiej Partii Socjalistycznej i został posłem. W 1947 roku został ministrem żeglugi, a w 1950 roku ministrem szkół wyższych i nauki. W 1956 roku objął stanowisko ministra spraw zagranicznych, gdzie przedstawił Plan Rapackiego na forum ONZ w 1957 roku.
Ordery i odznaczenia
- Order Budowniczych Polski Ludowej (1964)
- Order Sztandaru Pracy I klasy
- Medal 10-lecia Polski Ludowej
- Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego (1966)
- Krzyż Wielkiego Oficera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej (1965)
- Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa (Brazylia)
- Krzyż Wielki Orderu Narodowego Zasługi (Francja)
Życie prywatne
Rapacki był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa miał córkę Joannę. Drugą córką jest Maria Wierzbicka, historyk historiografii.
Adam Rapacki zmarł 10 października 1970 roku i został pochowany z honorami wojskowymi na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.