Adam Polewka
Adam Polewka (4 marca 1903 – 1 października 1956) był polskim publicystą, pisarzem, tłumaczem oraz lewicowym działaczem politycznym. Urodził się i zmarł w Krakowie. Pełnił funkcję posła w Krajowej Radzie Narodowej, Sejmie Ustawodawczym oraz Sejmie PRL I kadencji.
Życiorys
Polewka był związany z Polską Partią Socjalistyczną, a następnie z Komunistyczną Partią Polski. Po II wojnie światowej działał w Polskiej Partii Robotniczej oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Ukończył Gimnazjum św. Jacka w Krakowie i w latach 1928–1929 był dyrektorem Teatru Robotniczego w Sosnowcu.
Był współtwórcą Teatru Cricot oraz redaktorem „Echo Krakowa”. W 1935 roku kierował kabaretem „Bury Melonik” w Krakowie. W 1939 roku podpisano oświadczenie polskich pisarzy dotyczące przyłączenia Zachodniej Ukrainy do ZSRR.
W latach 1947–1954 uczył w krakowskiej Szkole Dramatycznej. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem 10-lecia Polski Ludowej. Pochowany jest w alei zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Park na Krowodrzy nosi jego imię, jednak po 1989 roku pomnik został usunięty, a park przemianowano na park im. Wincentego á Paulo.
Twórczość
- Kocham i nienawidzę – zbiór felietonów
- Igrce w gród walą – widowisko
- Przekład starofrancuskiej farsy Mistrz Piotr Pathelin
Przypisy i Bibliografia
- Encyklopedia Krakowa, PWN, Warszawa-Kraków, 2000.
- Uchwała Nr XXV/170/91 Rady Miasta Krakowa z dnia 14 czerwca 1991 r. w sprawie zmian nazw ulic i placów.