Adam Karl August von Eschenmayer
Adam Karl August von Eschenmayer (1768-1852) był niemieckim filozofem i lekarzem, którego prace koncentrowały się na związku między filozofią a medycyną. Urodził się w Neuenbürgu, a po ukończeniu edukacji w akademii karolińskiej w Stuttgarcie kontynuował studia na uniwersytecie w Tybindze, gdzie uzyskał doktorat z medycyny.
Kariera
Po rozpoczęciu kariery jako lekarz w Sulz am Neckar, Eschenmayer przeniósł się do Kirchheim unter Teck. W 1811 roku został profesorem nadzwyczajnym filozofii i medycyny na Uniwersytecie Eberharda i Karola w Tybindze, a siedem lat później objął stanowisko profesora zwyczajnego filozofii praktycznej. W 1836 roku zrezygnował z pracy akademickiej, aby skupić się na badaniach filozoficznych.
Poglądy filozoficzne
Poglądy Eschenmayera były bliskie filozofii Schellinga, jednak różniły się w podejściu do absolutu. Wierzył, że do odkrycia prawdy niezbędne jest mistyczne oświecenie, które nadaje sens wierze w Boga. Jego zainteresowanie mistycyzmem przeniosło się również na badania nad magnetyzmem zwierzęcym. W późniejszych pracach Eschenmayer zwracał uwagę na duchowe siły i demoniczne wpływy, co objawiało się w jego supranaturalistycznym podejściu.
Wybrane dzieła
- Die Philosophie in ihrem Übergange zur Nichtphilosophie (1803)
- Versuch die scheinbare Magie des thierischen Magnetismus aus physiologischen und psychischen Gesetzen zu erklären (1816)
- System der Moralphilosophie (1818)
- Psychologie in drei Theilen (1817, 1822)
- Religionsphilosophie (1818-1824)
- Die Hegelsche Religionsphilosophie vergleichen mit dem christlichen Prinzip (1834)
- Konflikt zwischen Himmel und Hölle (1837)
- Grundriss der Naturphilosophie (1832)
- Grundzüge der christlichen Philosophie (1840)
- Betrachtungen über den physischen Weltbau (1852)
Bibliografia
- Encyclopædia Britannica z 1911
- Vladimir Abashnik, Adolph Karl August Eschenmayer, w: The Dictionary of eighteenth-century German philosophers, 2010