Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Adam Haber-Włyński

Adam Haber-Włyński

Adam Haber-Włyński (1883-1921) był polskim lotnikiem i instruktorem, uznawanym za jednego z pionierów lotnictwa w Polsce. Urodził się na Kielecczyźnie, gdzie od młodości interesował się sportem, w tym kolarstwem. Jego pasja do lotnictwa zaczęła się w Francji, gdzie w 1910 roku ukończył kurs pilotażu w szkole Bleriota.

Reklama

Kariera lotnicza

Po uzyskaniu dyplomu pilota, Haber-Włyński brał udział w licznych pokazach lotniczych we Francji oraz w Cesarstwie Rosyjskim, zdobywając uznanie za swoje umiejętności akrobacyjne. W 1911 roku zajął pierwsze miejsce w konkursie lotniczym w Petersburgu i zdobył nagrody w różnych konkursach w Moskwie.

Pracował jako oblatywacz w fabryce Dux, a także jako instruktor w Moskiewskim Towarzystwie Żeglugi Powietrznej, gdzie wyszkolił około 300 pilotów. W 1914 roku, po serii wypadków, w tym poważnej katastrofy, wyjechał do Francji, a następnie wrócił do Rosji, gdzie kontynuował działalność jako instruktor lotnictwa.

Reklama

Powroty do Polski

Na początku 1919 roku Haber-Włyński powrócił do Polski, gdzie został szefem pilotów w szkole lotniczej w Ławicy. W marcu 1920 roku wyjechał do Paryża jako szef oblatywaczy Polskiej Wojskowej Misji Zakupów. W 1921 roku objął stanowisko głównego pilota oblatywacza w Lublinie, gdzie zginął tragicznie podczas oblotu samolotu Ansaldo A-1 Balilla.

Życie prywatne i ciekawostki

Był żonaty z Eugenią Teodozją Jabłońską. Interesującym faktem jest, że zawsze latał ze swoim kotem, który przeżył wypadek z 1914 roku.

Pochówek

Adam Haber-Włyński został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Bibliografia

  • Jerzy R. Konieczny, Tadeusz Malinowski: „Mała encyklopedia lotników polskich – Tomik II”, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1988.
  • Przybyszewski Stanisław M., „Zapomniany syn ziemi kazimierskiej-pilot Adam Haber-Włyński (1883-1921)”, Wydawnictwo Nowa Nidzica 2008.

Przypisy

Adam Haber-Włyński był jednym z pierwszych polskich pilotów, a jego osiągnięcia w lotnictwie pozostają w pamięci historyków.

Reklama
Reklama