Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Adam Bochenek

Chcę dodać własny artykuł

Adam Wawrzyniec Bochenek (10 sierpnia 1875 – 25 maja 1913) był polskim lekarzem, anatomem, histologiem i antropologiem, autorem wielokrotnie wznawianego podręcznika anatomii.

Życiorys

Adam Bochenek urodził się w Krakowie jako syn Mieczysława Bochenka, profesora ekonomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, i Heleny z Klickich. Po śmierci ojca jego opiekunem został Witold Bochenek. Ukończył III Gimnazjum w Krakowie, a następnie studiował nauki medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał stopień doktora w 1898 roku. W czasie studiów pracował jako demonstrator i asystent w Katedrze Anatomii.

W latach 1899-1901 studiował antropologię w Strasburgu i na Uniwersytecie Lowańskim, gdzie zdobywał wiedzę z zakresu neuroanatomii. Habilitację uzyskał w 1901 roku na podstawie dysertacji dotyczącej komórki nerwowej ślimaka Helix pomatia. Był profesorem nadzwyczajnym, prowadził badania z zakresu histologii i embriologii oraz zajął się antropologią ludności wiejskiej.

Bochenek zmarł w wyniku przedawkowania leku, na który cierpiał, co według niektórych teorii mogło być wynikiem depresji. Pochowany jest na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Po jego śmierci opublikowano nekrologi, a jego prace naukowe pozostają ważnym wkładem w dziedzinie anatomii.

Dorobek naukowy

Najbardziej znanym dziełem Bochenka jest Anatomia człowieka, której pierwszy tom ukazał się w 1909 roku. Prace nad podręcznikiem kontynuowali po wojnie inni naukowcy, a całość była wznawiana do dziś.

Wybrane prace

  • O ruchu w świecie zwierzęcym (1897)
  • O dojrzewaniu i zapłodnieniu jajka u ślimaka Aplysia depilans (1899)
  • Anatomia człowieka. T. I (1909)
  • Badania nad budową systemu nerwowego centralnego u mięczaków (1905)

Linki zewnętrzne

Adam Bochenek pozostaje postacią kluczową dla rozwoju polskiej anatomii i histologii.