Augusta Ada King, hrabina Lovelace
Augusta Ada King, hrabina Lovelace (ur. 10 grudnia 1815, zm. 27 listopada 1852), była brytyjską matematyczką i poetką, znaną z pracy nad maszyną analityczną Charlesa Babbage’a. W jej publikacjach znajduje się pierwszy algorytm przeznaczony do wykonania na tej maszynie, co często przypisuje jej tytuł pierwszej programistki. Mimo że nie zbudowano pełnej wersji maszyny analitycznej, plany jej budowy ogłoszono w 2011 roku.
Życiorys
Ada Lovelace była jedynym dzieckiem poety lorda Byrona i Annabelli Milbanke. Jej matka, obawiając się o wpływ poezji na córkę, skierowała jej zainteresowania ku matematyce. Ada miała prywatnych nauczycieli, w tym Williama Frenda i Mary Somerville, a później podjęła współpracę z Charlesem Babbage’em.
Wyszła za mąż za Williama Kinga, z którym miała troje dzieci. Ada i William łączyła pasja do koni.
Niektórzy badacze, jak Eugene Eric Kim i Betty Alexandra Toole, wskazują, że Babbage był autorem pierwszych programów na maszynę analityczną, a nie Lovelace.
Śmierć
Ada Lovelace zmarła 27 listopada 1852 roku w wieku 36 lat na raka macicy. Jej stan zdrowia pogorszył się przez kontrowersyjne metody leczenia, a jej matka kontrolowała kontakty społeczne Ady. Została pochowana obok ojca w Kościele św. Marii Magdaleny w Hucknall.
Nawiązania
- 10 grudnia 1980 roku Departament Obrony USA zatwierdził język programowania nazwany Ada.
- Ada jest postacią w książce Maszyna różnicowa autorstwa Bruce’a Sterlinga i Williama Gibsona.
- W sztuce Toma Stopparda Arkadia wzorowano postać Thomasiny Coverly na Adzie.
- Postać Ady pojawiła się w grze LittleBigPlanet oraz w serialu Doctor Who.
- W 2012 roku Google uczciło 197. rocznicę jej urodzin grafiką na stronie głównej.
- Architektura kart graficznych Nvidia z 2022 roku nosi nazwę Ada Lovelace.
Publikacje
- Menabrea, Luigi Federico; Lovelace, Ada (1843). „Sketch of the Analytical Engine invented by Charles Babbage… with notes by the translator”. W: Richard Taylor. Scientific Memoirs 3. London: Richard and John E. Taylor. pp. 666–731.