Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Abram Słucki

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Abram Słucki

Abram Słucki (1898-1938) był komisarzem bezpieczeństwa państwowego II rangi oraz funkcjonariuszem radzieckiego wywiadu i organów bezpieczeństwa. Pełnił funkcję szefa Wydziału Zagranicznego Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego (GUGB) w NKWD ZSRR.

Życiorys

Urodził się w żydowskiej rodzinie w Parafiewce, gdzie jego ojciec był robotnikiem kolejowym. Pracował jako urzędnik w fabryce wyrobów bawełnianych, a w czasie I wojny światowej służył w armii carskiej. Po rewolucji październikowej wstąpił do Armii Czerwonej oraz do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji, przyłączając się do frakcji bolszewickiej.

W 1920 roku rozpoczął karierę w organach bezpieczeństwa, co pozwoliło mu na szybki awans. Pierwsze kroki w CzeCe stawiał w Taszkencie, gdzie pełnił różne funkcje administracyjne, a od 1926 roku pracował w OGPU, zajmując stanowiska kierownicze.

W 1930 roku Słucki przeszedł do Wydziału Zagranicznego (INO) OGPU, gdzie został zastępcą szefa. Jego kariera obejmowała liczne wyjazdy zagraniczne, w tym do Niemiec, Francji i Hiszpanii, gdzie brał udział w wojnie domowej.

W 1936 roku objął stanowisko szefa Wydziału Zagranicznego GUGB, posiadając już rangę komisarza bezpieczeństwa państwowego II rangi. Jego działalność zakończyła się tragicznie – w lutym 1938 roku zmarł w okolicznościach, które sugerowały otrucie.

Śmierć i dziedzictwo

Po jego śmierci ogłoszono, że zmarł na zawał serca, jednak istnieją podejrzenia, że został otruty kwasem cyjanowodorowym. Po nim kierownictwo Wydziału Zagranicznego objął Zelman Pasow, który również stał się ofiarą stalinowskich czystek.

Bibliografia

„`