Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Abenakowie

Abenakowie

Abenakowie, znani także jako Abnaki czy Wabanaki, to federacja plemion indiańskich, która obejmuje Penobscot, Passamaquoddy i Malecite. Ich terytorium rozciąga się głównie na obszarze dzisiejszych stanów Maine i New Hampshire oraz kanadyjskiego Quebecu. Byli jednymi z pierwszych mieszkańców Ameryki Północnej, z którymi zetknęli się osadnicy angielscy.

Reklama

Historia

Pierwszym Europejczykiem, który miał kontakt z Abenakami, był Giovanni da Verrazzano w 1524 roku. Samuel de Champlain w 1602 roku dotarł do ich terytoriów, gdzie spotkał prawdopodobnego wodza Abenaków. W kolejnych latach Abenakowie prowadzili konflikty z innymi plemionami i musieli się wycofać pod naciskiem Anglików.

Na początku XVIII wieku Abenakowie stawiali opór kolonistom, co prowadziło do licznych starć. W 1749 roku wodzowie Penobscot podpisali traktat pokojowy z Anglikami, co miało wpływ na dalszy rozwój plemion i ich kultury. W wyniku wojen z Anglikami, ich główna osada została zniszczona w 1754 roku, co przyczyniło się do upadku społeczności Abenaków.

Reklama

Zwyczaje i wierzenia

Abenakowie zamieszkiwali wioski otoczone palisadami, ich domy, zwane wigwamami, miały kopułowaty kształt. Każde plemię miało dwóch wodzów: jednego odpowiedzialnego za sprawy społeczne, drugiego za sprawy militarne. W swojej kulturze Abenakowie wierzyli w boga Kechi Niwaskw, który stworzył ludzi z kamienia, a następnie z drewna, co przyczyniło się do ich poczucia tożsamości jako potomków „drewnianych” Indian.

Abenakowie dzisiaj

Współcześnie Abenakowie posługują się głównie językiem angielskim lub francuskim, a jedynie kilka starszych osób zna ich rodzimy język abnaki. Mimo rozproszenia i utraty niezależności politycznej, Abenakowie zachowali swoją tożsamość etniczną.

Liczebność

Z danych US Census Bureau wynika, że w 2000 roku 2385 obywateli USA zadeklarowało pochodzenie wyłącznie Abenaki, a 5472 osoby zadeklarowały pochodzenie wyłącznie lub częściowo Abenaki.

Reklama
Reklama