Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Abbasydzi

Abbasydzi

Abbasydzi to jedna z dwóch głównych dynastii sunnickich w imperium muzułmańskim, rządząca Kalifatem Bagdadu od 750 do 1258 roku. Dynastia ta przejęła władzę po pokonaniu Umajjadów i przeżyła rozkwit przez dwa wieki, po czym zaczęła podupadać pod wpływem Bujidów i Seldżuków. Ostateczny upadek nastąpił w 1258 roku, kiedy to Bagdad został zdobyty przez Mongołów.

Reklama

Rebelia przeciwko Umajjadom

Abbasydzi rościli sobie prawa do tytułu kalifa, powołując się na pochodzenie od Abbasa ibn Abd al-Muttaliba, stryja Mahometa. Krytykowali Umajjadów za materializm i złe rządzenie, a także bronili praw niearabskich muzułmanów, znanych jako mawali. Po serii powstań, Abu al-Abbas As-Saffah pokonał Umajjadów w 750 roku, ustanawiając dynastię Abbasydów.

Zjednoczenie i schizma

Abbasydzi zjednoczyli Arabów i Persów, przenosząc stolicę do Bagdadu, co zraziło niektórych arabskich zwolenników. Umajjadzi, mimo chwilowego osłabienia, odbudowali swoją potęgę w Hiszpanii. Konflikty z szyitami oraz z Bizancjum osłabiały władzę Abbasydów.

Reklama

Pod dominacją nie-Arabów

W obliczu wewnętrznych problemów Abbasydzi utworzyli armię z niewolników tureckich i irańskich. Od połowy IX wieku, prowincje zaczęły uniezależniać się, a Abbasydzi stawali się marionetkami w rękach obcych dowódców. W 945 roku władzę w Bagdadzie przejęli Bujidzi, a później Seldżukowie.

Gospodarka

Rządy Abbasydów charakteryzowały się intensywną urbanizacją i rozwojem rolnictwa. Bagdad, założony od podstaw, szybko się rozwijał, a wydajność upraw przewyższała standardy europejskie. Strategiczne położenie kalifatu sprzyjało handlowi z Europą, Azją i Afryką.

Edukacja

Okres rządów Abbasydów, szczególnie Haruna ar-Raszida, był czasem wielkiego rozkwitu intelektualnego. Uczonym muzułmańskim udało się zachować i rozwijać wiedzę grecką oraz hinduską, co miało znaczący wpływ na przyszłość nauki.

Koniec kalifatu

W 1258 roku Hulagu-chan zdobył Bagdad, co zakończyło polityczne znaczenie dynastii Abbasydów. Choć ich potomkowie próbowali zachować wpływy w Egipcie, tytuł kalifa przeszedł w ręce sułtanów osmańskich. Ostatecznie kalifat został zniesiony w 1924 roku.

Reklama

Abbasydzi w Bagdadzie (750–1258)

  • 750–754 – Abu Al-Abbas As-Saffah
  • 754–775 – Abu Dżafar Al-Mansur
  • 786–809 – Harun ar-Raszid
  • 1242–1258 – Al-Musta’sim

Abbasydzi w Kairze (1261–1517)

  • 1261 – Al-Mustansir
  • 1508–1517 – Al-Mutawakkil III

Bibliografia

  • Hauziński J., Burzliwe dzieje kalifatu bagdadzkiego, Warszawa-Kraków 1993.
  • Hitti Ph. K., Dzieje Arabów, PWN, Warszawa 1969.
  • Roman Michałowski, Świat muzułmański za panowania Abbasydów, PWN, Warszawa 2012.
Reklama