Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej Typ B Nr 86
Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej Typ B Nr 86 była jednostką artylerii przeciwlotniczej Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej. Nie istniała w organizacji pokojowej, a jej mobilizacja miała miejsce 24 sierpnia 1939 roku przez 6 dywizjon artylerii przeciwlotniczej w Lwowie, w ramach Podolskiej Brygady Kawalerii. Bateria dysponowała dwiema armatami przeciwlotniczymi 40 mm wzór 1936 oraz czterema ciągnikami C2P.
1 września 1939 roku bateria dotarła do Nekli, gdzie dołączyła do brygady. Do 2 września zabezpieczała postój Podolskiej BK, a następnie została skierowana do obrony Poznania. W nocy z 4 na 5 września przemaszerowała do Gniezna, gdzie zainstalowano stanowiska ogniowe w celu obrony miasta. 5 września bateria zestrzeliła samolot Luftwaffe.
10 września w Uniejowie bateria, w towarzystwie ciężkich karabinów maszynowych, została zaskoczona i rozbita przez nieprzyjacielski ogień. Ocalały pluton przemaszerował do Warszawy, gdzie dołączył do obrony Pragi, pozostawiając armatę z powodu braku amunicji i paliwa.
Obsada personalna baterii
- Dowódca: kpt. Artur Franciszek Oswald Peschel
- Dowódca 1 plutonu: por. rez. Marian Stanisław Hermansdorfer (poległ 15 IX pod Osmolinem)
- Dowódca 2 plutonu: ppor. rez. Zbigniew August Dzikiewicz
Bibliografia
- Stanisław Truszkowski, Działania artylerii przeciwlotniczej w wojnie 1939 r. Zakończenie, Wojskowy Przegląd Historyczny Nr 2 (84), Warszawa 1978.
- Marian Winogrodzki, Podolska Brygada Kawalerii w działaniach wojennych 1939 r., cz. I Mobilizacja, Wojskowy Przegląd Historyczny Nr 3 (129), Warszawa 1989.