„`html
6 Pułk Artylerii Lekkiej
6 Pułk Artylerii Lekkiej (6 pal) był oddziałem artylerii Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej, stacjonującym w Krakowie. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej 1939 roku, będąc organiczną jednostką 6 Dywizji Piechoty.
Formowanie i walki
Pułk powstał w maju 1919 roku z wcześniejszych oddziałów. Uczestniczył w walkach na Ukrainie oraz w wojnie polsko-bolszewickiej, dysponując armatami francuskimi i austriackimi.
Pułk w okresie pokoju
Po zakończeniu działań wojennych w 1921 roku, pułk przeniesiono do Krakowa. W 1927 roku ustalono dzień 18 września jako datę święta pułkowego, a później zmieniono ją na 22 maja i 19 maja. W 1931 roku pułk przemianowano na 6 Pułk Artylerii Lekkiej.
Walki w kampanii wrześniowej
W 1939 roku pułk był częścią Armii „Kraków” i został zmobilizowany pod koniec sierpnia. W dniach 1-2 września brał udział w bitwie granicznej w rejonie Pszczyny, odpierając ataki niemieckich czołgów, co wiązało się z dużymi stratami. Pułk kontynuował walki, wspierając piechotę oraz walcząc w różnych rejonach, aż do kapitulacji 21 września 1939 roku. W czasie działań wojennych poległo 105 żołnierzy, a wielu odniosło rany.
Kawalerowie Virtuti Militari
Żołnierze pułku zostali odznaczeni Orderem Virtuti Militari, w tym mjr Franciszek Mrowec, który otrzymał Krzyż Złoty.
Sztandar i odznaka pamiątkowa
Sztandar pułku, ufundowany przez społeczeństwo krakowskie, został przekazany w 1938 roku. Odznaka pamiątkowa, zatwierdzona w 1929 roku, ma kształt krzyża z herbem Krakowa i skrzyżowanymi lufami armatnimi.
Kadra pułku
- Dowódcy pułku: mjr Stanisław Nazarewicz, ppłk Teodor Nałęcz-Tański, płk Ryszard Frendl i inni.
- Zastępcy dowódcy: ppłk art. Karol Grodzicki, ppłk dr Ludwik Tobolewicz i inni.
Ofiary zbrodni katyńskiej
W pułku służyli także żołnierze, którzy stali się ofiarami zbrodni katyńskiej. Biogramy ofiar są dostępne w bazach Ministerstwa Kultury i Muzeum Katyńskiego.
Podsumowanie
6 Pułk Artylerii Lekkiej odegrał ważną rolę w historii Wojska Polskiego, uczestnicząc w kluczowych wydarzeniach II Rzeczypospolitej i wyróżniając się w walce o niepodległość.
„`