Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

38 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich

Chcę dodać własny artykuł

38 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich (38 pp)

38 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich był oddziałem piechoty Wojska Polskiego w II RP, utworzonym w listopadzie 1918 roku z ochotników broniących Lwowa. W następnych latach brał udział w walkach o granice Polski oraz w wojnie polsko-bolszewickiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne

Pułk powstał z grup ochotniczych, a 25 listopada 1918 roku otrzymał nazwę 1 Pułku Strzelców Lwowskich. W 1919 roku zmieniono jego nazwę na 38 Pułk Piechoty. W grudniu 1919 roku batalion zapasowy stacjonował w Przemyślu.

Udział w wojnie polsko-ukraińskiej

W listopadzie 1918 roku, po opanowaniu Lwowa przez Ukraińców, był świadkiem zorganizowanej obrony miasta. Po wyzwoleniu Lwowa, pułk uczestniczył w walkach na różnych frontach, w tym w bitwie na Persenkówce, gdzie stoczył zaciętą walkę z przeważającymi siłami ukraińskimi.

Wojna polsko-bolszewicka

W 1920 roku pułk brał udział w walkach na froncie wschodnim. Odniósł sukcesy pod Dereźnią i Żmerynką, a także w kolejnych ofensywach. Pomimo strat, pułk zdołał utrzymać swoje pozycje i brał udział w dalszych działaniach wojennych aż do zakończenia konfliktu.

Okres międzywojenny

W okresie pokojowym 38 pp stacjonował w Przemyślu. Był częścią 24 Dywizji Piechoty i uczestniczył w szkoleniu rekrutów oraz organizacji jednostek. Pułk obchodził swoje święto 22 listopada, w rocznicę wyzwolenia Lwowa.

Kampania wrześniowa

W 1939 roku pułk mobilizował swoje jednostki w ramach mobilizacji alarmowej. Walczył w składzie 24 Dywizji Piechoty, biorąc udział w obronie nad Dunajcem i późniejszych walkach do 19 września, kiedy to zakończył swoje działania z powodu rozproszenia i strat.

Symbole pułku

  • Sztandar: Otrzymany 2 lutego 1919 roku, ufundowany przez społeczeństwo Lwowa.
  • Odznaka pamiątkowa: Zatwierdzona 4 lipca 1930 roku, w kształcie owalu z herbami Lwowa i Przemyśla.
  • Ryngraf: Umieszczony w 1938 roku w kościele w Lwowie, upamiętniający obrońców miasta.

Upamiętnienie

Tablica upamiętniająca żołnierzy pułku została odsłonięta w katedrze w Przemyślu 23 listopada 1980 roku.