Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

34 Pułk Piechoty (II RP)

34 Pułk Piechoty

34 Pułk Piechoty (34 pp) był oddziałem piechoty Wojska Polskiego w II RP, który stacjonował w Białej Podlaskiej. Brał udział w walkach w 1919 oraz w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Jego święto obchodzono 8 maja, w rocznicę bitwy pod Rzeczycą oraz zwycięstwa nad Dnieprem.

Reklama

Formowanie i organizacja

Pułk został utworzony 7 grudnia 1918 roku z 2 pułku piechoty PSZ oraz ochotników z Podlasia. Początkowo nosił nazwę „4 Pułk Piechoty”, jednak 7 grudnia zmienił ją na 34 pułk piechoty. Dowódcą został mjr Aleksander Łuczyński. W grudniu 1918 roku pułk został przetransportowany do Białej Podlaskiej, gdzie rozpoczął działania frontowe.

Walki o granice

W 1919 roku pułk brał udział w wielu bitwach, w tym w zdobyciu Brześcia oraz w obronie rzeki Muchawiec. W kwietniu 1919 roku pułk miał nieudane próby zdobycia Łunińca. W lipcu 1920 roku pułk uczestniczył w walkach z armią Michaiła Tuchaczewskiego, a jego działania przyczyniły się do zajęcia Łunińca.

Reklama

Okres międzywojenny

W międzywojniu 34 pp stacjonował w Okręgu Korpusu Nr IX, wchodząc w skład 9 Dywizji Piechoty. Pułk był typem I (normalnym) i w każdym roku przyjmował około 610 rekrutów. W skład pułku wchodziły różne bataliony, w tym batalion starszego rocznika oraz batalion szkolny.

Kampania wrześniowa

W 1939 roku 34 pułk brał udział w kampanii wrześniowej, staczając walki z Niemcami. Po ciężkich starciach w okolicach Brdy, większość żołnierzy pułku trafiła do niewoli. Dowódca pułku, ppłk Wacław Budrewicz, został ranny i później zamordowany przez Sowietów.

Symbole pułkowe

Pułk posiadał odznakę pamiątkową ustanowioną 7 grudnia 1919 roku, a jego chorągiew została udekorowana Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari w 1920 roku przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

Upamiętnienie

W Białej Podlaskiej znajduje się ulica 34 Pułku Piechoty, a w rocznice bitwy pod Rzeczycą organizowane są uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy.

Reklama
Reklama