34 Pułk Piechoty
34 Pułk Piechoty (34 pp) był oddziałem piechoty Wojska Polskiego w II RP, który stacjonował w Białej Podlaskiej. Brał udział w walkach w 1919 oraz w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Jego święto obchodzono 8 maja, w rocznicę bitwy pod Rzeczycą oraz zwycięstwa nad Dnieprem.
Formowanie i organizacja
Pułk został utworzony 7 grudnia 1918 roku z 2 pułku piechoty PSZ oraz ochotników z Podlasia. Początkowo nosił nazwę „4 Pułk Piechoty”, jednak 7 grudnia zmienił ją na 34 pułk piechoty. Dowódcą został mjr Aleksander Łuczyński. W grudniu 1918 roku pułk został przetransportowany do Białej Podlaskiej, gdzie rozpoczął działania frontowe.
Walki o granice
W 1919 roku pułk brał udział w wielu bitwach, w tym w zdobyciu Brześcia oraz w obronie rzeki Muchawiec. W kwietniu 1919 roku pułk miał nieudane próby zdobycia Łunińca. W lipcu 1920 roku pułk uczestniczył w walkach z armią Michaiła Tuchaczewskiego, a jego działania przyczyniły się do zajęcia Łunińca.
Okres międzywojenny
W międzywojniu 34 pp stacjonował w Okręgu Korpusu Nr IX, wchodząc w skład 9 Dywizji Piechoty. Pułk był typem I (normalnym) i w każdym roku przyjmował około 610 rekrutów. W skład pułku wchodziły różne bataliony, w tym batalion starszego rocznika oraz batalion szkolny.
Kampania wrześniowa
W 1939 roku 34 pułk brał udział w kampanii wrześniowej, staczając walki z Niemcami. Po ciężkich starciach w okolicach Brdy, większość żołnierzy pułku trafiła do niewoli. Dowódca pułku, ppłk Wacław Budrewicz, został ranny i później zamordowany przez Sowietów.
Symbole pułkowe
Pułk posiadał odznakę pamiątkową ustanowioną 7 grudnia 1919 roku, a jego chorągiew została udekorowana Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari w 1920 roku przez marszałka Józefa Piłsudskiego.
Upamiętnienie
W Białej Podlaskiej znajduje się ulica 34 Pułku Piechoty, a w rocznice bitwy pod Rzeczycą organizowane są uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy.