Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

22 Pułk Artylerii Lekkiej (II RP)

22 pułk artylerii lekkiej

22 pułk artylerii lekkiej (22 pal) był oddziałem artylerii lekkiej Armii Polskiej we Francji i Wojska Polskiego II RP. Został sformowany w 1919 roku w składzie 2 Dywizji Strzelców Błękitnej Armii gen. Władysława Hallera. Po przybyciu do Polski pułk brał udział w zajmowaniu Pomorza, a także w wojnach polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. W kampanii wrześniowej walczył w ramach 22 Dywizji Piechoty Górskiej.

Formowanie pułku

Pułk został sformowany w wiosną 1919 roku w Martigny-les-Bains we Francji. Na czele pułku stał ppłk Kołyszko, a jego struktura organizacyjna obejmowała cztery dywizjony. Po przybyciu do Polski, pułk przekształcono w 11 Kresowy pułk artylerii polowej.

Pułk w walce o granice

Po przybyciu do Polski, pułk zaangażował się w walki przeciwko Ukraińcom, wspierając różne jednostki w kluczowych bitwach. W kolejnych miesiącach pułk uczestniczył w zajęciu Pomorza i w walkach z bolszewikami, w tym w ofensywie na Ukrainie.

Walki w 1920 roku

W 1920 roku pułk brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie jego dywizjony wspierały polskie jednostki w kluczowych bitwach, zdobywając czołowe pozycje w różnych regionach. Straty pułku w tym okresie wyniosły 7 zabitych oraz około 80 rannych.

Pułk w okresie pokoju

Po zakończeniu działań wojennych, pułk stacjonował w Baranowiczach, a w 1931 roku został przemianowany na 22 pułk artylerii lekkiej. W 1938 roku skład narodowościowy pułku wynosił 51% Polaków, 45% Ukraińców, 2% Żydów i 2% Ślązaków.

Mobilizacja i kampania wrześniowa

22 pułk artylerii lekkiej rozpoczął mobilizację alarmową 27 sierpnia 1939 roku. W kampanii wrześniowej walczył w ramach 22 Dywizji Piechoty Górskiej, uczestnicząc w obronie przed niemieckimi wojskami. Pułk poniósł znaczne straty, tracąc wiele dział i personelu.

Straty i bilans walk

W walkach od 1919 do 1920 roku pułk stracił 7 żołnierzy oraz około 80 rannych. Został odznaczony licznymi medalami, w tym Virtuti Militari i Krzyżami Walecznych.

Symbole pułkowe

Pułk posiadał sztandar ufundowany przez społeczeństwo Przemyśla oraz odznakę pamiątkową, która była symbolem jedności i tradycji pułku.

Uzbrojenie i szkolenie

Pułk był uzbrojony w francuskie armaty 75 mm oraz haubice 100 mm. Żołnierze byli szkoleni w obsłudze sprzętu i taktyce działań artyleryjskich.

Podsumowanie

22 pułk artylerii lekkiej odegrał istotną rolę w historii Polski, uczestnicząc w kluczowych bitwach i działając w trudnych warunkach wojennych oraz pokojowych. Jego tradycje i historia są ważnym elementem polskiego dziedzictwa wojskowego.