Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

2 Pułk Strzelców Podhalańskich

2 Pułk Strzelców Podhalańskich (2 pspodh.) był jednostką piechoty Wojska Polskiego, stacjonującą w Sanoku i wchodzącą w skład 22 Dywizji Piechoty Górskiej.

Formowanie i walki

Pułk został sformowany 31 października 1918 roku z batalionu zapasowego austriackiego pułku strzelców Nr 32 w Bochni. Dowództwo objął major Jerzy Dobrodzicki. I batalion walczył na froncie ukraińskim, uczestnicząc w walkach w rejonie Krościenka, Zagórza oraz Grodna. Żołnierze pułku zostali pochowani na cmentarzach w Sanoku i Sokółce, w tym płk Karol Lenczowski.

Okres pokoju

Od 6 grudnia 1920 roku pułk stacjonował w Sanoku, integrując się ze społecznością lokalną. W latach 20. i 30. liczba oficerów w pułku zmieniała się, a jednostka aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym i sportowym miasta. Pułk miał swoje bataliony rozlokowane w różnych lokalizacjach, a jego dowództwo mieściło się w koszarach przy ul. Mickiewicza.

W Sanoku powstał Dom Żołnierza, a pułk organizował wydarzenia sportowe oraz kulturalne, w tym koncerty orkiestry pułkowej. Żołnierze byli również szkoleni w narciarstwie, a pułk miał aktywne sekcje sportowe.

Kampania 1939

Latem 1939 roku pułk wziął udział w mobilizacji i został przydzielony do Armii Łódź. Po rozpoczęciu II wojny światowej, pułk stoczył szereg walk, w tym ciężkie starcia pod Broniną i Rytwianami, a ostatecznie został okrążony i zmuszony do kapitulacji. W czasie zamieszania, sztandar pułku został ukryty przez gajowego Józefa Jedynaka.

Odtworzenie w Armii Krajowej

W 1943 roku Komenda Obwodu Sanok AK podjęła próbę odbudowy 2 pułku strzelców podhalańskich, jednak jednostka została rozwiązana po zajęciu terenu przez Armię Czerwoną w 1944 roku.

Upamiętnienie i tradycje

W Sanoku oraz innych miejscach odbywały się różne formy upamiętnienia pułku, w tym tablice pamiątkowe i nadanie nazw ulic. Tradycje 2 Pułku Strzelców Podhalańskich kontynuuje obecnie 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oraz 21 batalion logistyczny im. gen. Jerzego Dobrodzickiego.

Pułk pozostawił znaczący ślad w historii regionu, a jego dziedzictwo jest pielęgnowane zarówno przez lokalną społeczność, jak i współczesne jednostki wojskowe.