Wydarzenia w Polsce
W 1849 roku w Bytomiu Jan Gajda zaapelował o utworzenie Ligi Śląskiej, by wspierać narodowość śląską. W tym samym miesiącu Ignacy Paprocki objął stanowisko prezydenta Krakowa, a w Galicji wprowadzono stan wojenny.
Wydarzenia na świecie
Styczeń przyniósł zajęcie Budy i Pesztu przez wojska austriackie. 29 stycznia miały miejsce pierwsze powszechne wybory w Państwie Kościelnym, a 9 lutego proklamowano Republikę Rzymską. W marcu doszło do istotnych wydarzeń, w tym utworzenia Terytorium Minnesoty oraz manifestu Franciszka Józefa I, który włączył Węgry do cesarstwa. W tym okresie miały także miejsce bitwy węgierskie, w tym zwycięstwo wojsk węgiersko-polskich pod Szolnokiem i Isaszeg, a także klęska pod Kápolną.
14 kwietnia węgierski rząd ogłosił niepodległość, a 21 maja oddziały powstańcze zdobyły Budę. W czerwcu miały miejsce wydarzenia związane z Wiosną Ludów, w tym nieudana próba rewolucji w Paryżu oraz obleganie Wenecji przez wojska austriackie. Latem upadło powstanie węgierskie, a 26 sierpnia wojska austriackie zaatakowały Wenecję.
W październiku zmarł Edgar Allan Poe, a w listopadzie Fiodor Dostojewski został skazany na śmierć, jednak ostatecznie został ułaskawiony. Na koniec grudnia miało miejsce ustanowienie Sejmu Ziemi Śląskiej w Opawie.
Urodzili się
- 1 stycznia – Teresa Manganiello
- 22 stycznia – August Strindberg
- 3 kwietnia – Walter Guion
- 22 lipca – Emma Lazarus
- 9 sierpnia – Roman Vetulani
- 29 listopada – John Ambrose Fleming
Zmarli
- 3 kwietnia – Juliusz Słowacki
- 7 października – Edgar Allan Poe
- 17 października – Fryderyk Chopin
- 20 grudnia – Dionisio Aguado
Święta ruchome
- Tłusty czwartek: 15 lutego
- Wielkanoc: 8 kwietnia
- Boże Ciało: 7 czerwca
Przypisy
Bibliografia
Rok 1849 w wydarzeniach historycznych.